Selçuk Demirel: Dünyanın en ayrıcalıklı işini yapıyorum

Leila

Global Mod
Global Mod
Dünyaca ünlü çizer Selçuk Demirel’in Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan yeni çalışması ‘Birdenbire İstanbul’, edebiyatla çizginin buluştuğu yeni bir düzlem. Demirel, kente dair duyuşlarını edebiyat yapıtlarından pasajlarla harman edip veriyor kitapta. Ortaya ise çizginin farklı, yazının farklı koldan yürüyerek çepeçevre kuşattığı bir İstanbul masalı çıkıyor.

Ansızın İstanbul , Selçuk Demirel, 132 syf, Yapı Kredi Yayınları, 2022.

Edebiyatın ünlü isimlerinden yaptığınız İstanbul alıntılarıyla çizgilerinizi buluşturup yeni bir anlatım lisanı oluşturuyorsunuz kitabınız ‘Birdenbire İstanbul’da. Bu lisandan bahsedelim isterim.

Edebiyat ve çizimlerinizi buluşturan İstanbul’a ilişkin yeni bir öykü diyebilir miyiz bu lisana? Yoksa çizginin ve yazının yerini farklı tartmayı mı önerirsiniz?

Şiir, edebiyat her vakit fazlaca değerli oldu benim için. Yaptığım işi besleyen kıymetli kaynaklarımdan biri diyebilirim. İstanbul desenlerimi, yılların birikimini bir kitaba dönüştürmeye karar verdiğimde bu desenlerle birlikte kesinlikle İstanbul üzerine yazılmış, yazı, şiir, mektup vb. yazılı metinlerin de eşlik etmesi gerektiğini düşündüm. Bu beraberlikte “bir kitap ortaya çıkabilir mi?” diye yola çıktım. Uzun bir vakit metin taraması ile geçti. 2020 yaz aylarım İstanbul üzerine yazılmış şiir, roman vb. okumakla geçti. Yeni bir lisan oluşturup oluşturmadığımı bilmiyorum fakat sanırım ‘Birdenbire İstanbul’ kitabındaki fotoğraf ve yazıların beraberliğinden ortaya çıkan sonuç sevindirici.

Biliyorsunuz Walter Benjamin’in yazı tekniği uzun ve derin okumalarından aldığı notlarını bir daha özgün metinlere dönüştürerek kendine has bir yazı tekniği geliştirmişti. Bu aldığı binlerce notla makalelerini, kitaplarını oluşturmuştu. Benim aradığım, fotoğraf ve seçtiğim metinlerin beraberliğinde bir harmoni oluşturmak.

Edebiyatla münasebetinizi de konuşalım isterim… Çizgilerinizi beslediğiniz kaynaklardan biri mi edebiyat?

Evet üstte da dediğim üzere edebiyat, şiir, politik metinler, fikir yazıları, makaleler çalışmalarım için değerli kaynaklar. Bir illüstratör değil de, bir düşünür üzere kendi fikirlerimin fotoğraflarını yapmasını seviyor ve yapmaya çalışıyorum. Seyahat etmeyi, öteki kültürleri tanımayı seviyorum. Yaşıyor olduğumu her an fark ederek yaşamaya çalışıyorum. Bu durum çalışmalarıma da yansısın isterim.

Daha evvel de edebiyat ve çizginin buluştuğu çalışmalarınız oldu. ‘Yazarların Yüzünden’, ’Portakal Mavisi Bir Dünya’ gibi… Sergilerinizden de biliyoruz çeşitlemeleri sevdiğinizi. Bu minvaldeki çalışmalarınız da bir cins çeşitleme mi pekala?

‘Portakal Mavisi Bir Dünya’, ‘Yazarların Yüzünden’ vb. kitaplarda müellif ve şairlerle buluştum. ‘Kıyıda Tek Başına’ kitabımda ise daha önce çizdiğim 60’a yakın fotoğraf için metinleri direkt kendim yazmayı tercih ettim. Sonuç benim için de şaşırtıcıydı. Çizgilerimde, fotoğraflarımda yazıyı hiç kullanmadım lakin fotoğraflarıma yazıların eşlik etmesinden hoşlanıyorum. Fotoğraflarımın yazıyla açıklanmasından, onlara bir bilmeceymiş üzere bakılmasından yana değilim.

.

‘Birdenbire İstanbul’ ismi üzere apansızın gelişmiş bir proje mi sizin için yoksa hazırlık evresi planlanmış, uzun vadeye yayılmış bir çalışma mı? Nasıl bir çalışma süreci geçirdiniz? Kitap fikri, nasıl doğdu, gelişti ve karşımıza geldi?

‘Birdenbire İstanbul’, ansızın ortaya çıkmadı. söylemiş olduğiniz üzere uzun bir vakit ortasında biriken İstanbul fotoğraflarını bir kitapta toplama kanısıyla ortaya çıktı.

Pekala, sizce İstanbul’u en vurucu, derinden anlatan muharrir ya da şair kim? Ya da bu paralelde sizi en etkileyen isim?

İstanbul’u en düzgün anlatan müellifin kim olduğunu söylemek biraz güç. Evvelden İstanbul deyince aklıma Sait Faik, Orhan Veli, Ahmet Hamdi Tanpınar gelirken, artık rahatlıkla Orhan Pamuk diyebilirim. ‘İstanbul’ kitabı ve başka biroldukça romanı (‘Kar’ hariç) bu kentte geçmekte, ömür bulmaktadır. ‘İstanbul’ kitabında, İstanbul bir roman kahramanı üzeredir.

Kitapta görüyoruz ki İstanbul kelam konusu olduğunda renk skalanız genişleyip zenginleşiyor. Renklerle İstanbul içinde nasıl bir bağlantı kurdunuz?

Evet renk ve ışık hayli değerli. Bu kitapta her fotoğraf bağımsız. Fotoğrafların kendi ortalarında bir devamlılığı yok. Bu yüzden her fotoğraf, kendi renk ve formunu anlatılacak hususla ilgili olarak biçimleniyor. Şayet fotoğrafta akşamüzeri ve Ayasofya’nın ardında güneş batıyorsa kırmızı, sarı, portakal rengi, kahverengiler tartı kazanıyor vb.

‘DÜNYANIN EN AYRICALIKLI İŞİNİ YAPIYORUM’

Fikir kademesinden bize sunulana kadar nasıl değişimlere uğruyor çizgileriniz?

Dünyanın en ayrıcalıklı işini yapıyorum. Defterlerime, önümdeki kâğıtlara dilediklerimi çizip, boyuyorum. Kimseye beğendirmek üzere bir telaşım yok. Olabildiğince çalışma şartlarımı özgürleştirmeye çalışıyorum. Kendimi son 5-6 yıldır her zamankinden daha fazla yaratıcı ve çeşitlilik gösteren işler yaptığımı düşünüyorum. Stantlar, kitaplar ve masamda yakın gelecekte yayımlamayı düşündüğüm birfazlaca kitap projesi yayımlanmayı bekliyor. Bir iki stant projesi üzerinde düşünüyorum.

.

Çekmecenizde üzerine çalışmak üzere neleri bekletiyorsunuz?

• ‘Ağaçname/Sen Ne Hoş Bir Ağaçsın’: Bu kitap için kısa haiku diyebileceğimiz metinler yazdım.’Bambaşka Kediler’: Yeni kedi desenlerimi bir kitapta topladım. Daha evvel yayımladığım ‘Kâğıttan
  • Kediler’ kitabının ikinci cildi üzere.
  • ‘Ombres Siamoise’: Françoise David. 40 desenim için metinler yazdı. Bu kitap önümüzdeki Eylül ayında Fransa’da yayımlanacak.
  • ‘Paris Kahvelerinde'(Sous Pression), ‘Sinemascope’ vb. öbür kitap projelerim.
“Musée de l’histoire de l’immigration” Müzesi 23 desenimi müze koleksiyonuna kattı. Bu 23 desenin her biri için değişik mesleklerdeki müellif, sosyolog, tarihçi, hukukçu kimselere desenlerim üzerine yazı ısmarladılar. Bugünlerde müze yayını olan Hommes&Migration mecmuasında yaklaşık 50 sayfalık bir portfolyo olarak yayınlanacak.

Son bir kelam; İstanbul’a gelmeyi ve İstanbul’dan yine gelmek üzere dönmeyi seviyorum. Sait Faik’in dediği üzere “Gözüm yaşardı. bu biçimde anladım ki hayallerimizin İstanbul’u hakikisinden daha fazlaca hoştur.”

Okumaya devam et...