Rufus | sıcak indirme

bencede

New member
Rufus Knoppix, Ubuntu, Debian, Windows 10 ve Windows 11 gibi bir işletim sistemi kurmak için ISO dosyalarından önyüklenebilir depolama ortamı oluşturmak için kullanılabilen bir yazılımdır.

Rufus ile sistem kurtarma medyası oluşturun

Araç, bir ISO dosyasını bir USB çubuğuna veya hafıza kartına yazar, böylece artık bir DVD yazıcıya ihtiyacınız olmaz. Rufus ile kullanıcılar, Windows yüklemeleri başarısız olursa sistemlerini onarmak ve geri yüklemek için sistem kurtarma medyası da oluşturabilirler.

Rufus

Windows 11’i TPM veya Güvenli Önyükleme olmadan Kurma

3.16 sürümüne yükseltildiğinden beri, Windows 11’den TPM ve Güvenli Önyükleme desteği kontrolü atlanabilir. RAM kontrolünü de kapatabilirsiniz. Bu nedenle Rufus, Microsoft’un Windows yükleme medyası da oluşturan ancak belirtilen özelleştirme seçeneklerini sunmayan Windows Media Creation Tool’a bir alternatiftir.

UEFI işletim sistemlerini USB çubuğundan önyükleyin

ISO görüntüsünü Rufus ile aktardıktan sonra, işletim sistemi depolama ortamından önyüklenebilir ve kurulabilir. Rufus yazılımı, yalnızca eski eski BIOS’u destekleyen önyüklenebilir ISO dosyalarını değil, aynı zamanda genellikle Windows 10 veya sonraki sürümleri tarafından varsayılan olarak açık olan modern UEFI’yi de işleyebilir.

Rufus kararlılığı destekler

Bazı dağıtımlar yalnızca bir USB flash sürücüden yüklemeyi değil, aynı zamanda sistemi denemeyi de önerir. Normalde canlı modda, yeniden başlatmanın ardından tüm değişiklikler atılır. Ancak Rufus kalıcılığı destekler, bu da sistemin değişiklikleri hatırladığı ve yeniden başlattıktan sonra bile bunlara erişebileceği anlamına gelir. Önkoşul, dağıtım aktarıldıktan sonra depolama ortamında yeterli alan bulunmasıdır.

Rufus’a alternatifler

Bir Rufus dağıtımıyla ilgili sorun yaşıyorsanız, UNetbootin, Universal USB Installer, LinuxLive USB Creator veya Windows USB/DVD Download Tool gibi başka indirme alternatifleri de mevcuttur.