Osmaniye’de hurdalardan kendisine araç yaptı

Beykozlu

New member
Ali Demircioğlu, 16 yaşından bu yana araç yapmaya çalışıyordu. Üniversitede elektrik elektronik mühendisliğini kazandı. Meskendeki hurda modüllerden kendisine arazi aracı yaptı.

Bugüne kadar 6 araç yaptı

Bugüne kadar altı araç yaptığını aktaran Demircioğlu, tasarladığı her araçta kendini biraz daha geliştirerek yenilikler eklediğini söylemiş oldu.

Koç Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi 23 yaşırdaki Ali Demircioğlu, meskende ve etrafında kullanılmayan metalleri toplayarak araç yapmaya karar verdi.

Aracı 6 haftada tasarladı

İki motosiklet motoru, karoserinde buzdolabı ızgarası ve çiçek saksısı kullanan, lastiklerini motosiklet, farlarını da eski model bir arabadan alıp kullanan Demircioğlu, altı haftada buggy stili aracı tasarladı.

Test sürüşleri yapıyor

Hurda modüllerden oluşturduğu arazi aracıyla test sürüşlerine çıkan Demircioğlu, aracını geliştirmeyi istiyor.

“Geri dönüşümden kazanılmış gereçler kullandım”

Son yaptığı aracı da hurda gereçlerden oluşturduğunu belirten Demircioğlu, şu biçimde devam etti:

“Olabildiğince geri dönüşümden kazanılmış materyaller kullandım. Aracın örneğin yan taraflarında buzdolabı ızgarası var. Farlarımız çiçek saksısından ve bir daha hurda bir aracın farları. Üzerindeki gereçlerin neredeyse tamamı çıkma gereçler. Koltuk bir daha büsbütün kendi üretimim, direksiyonumuz zincirden yapıldı. Bu noktada biroldukca malzemeyi olabildiğince geri kazandırmaya çalıştım.

İkili bir süspansiyon sistemini kendim geliştirdim

Aracın üzerinde kendi geliştirdiğim ikili bir süspansiyon sistemi var. Bunu geliştirip patentini almak istiyorum.

Elektrikli ve hibrit araç yapma hedefi

İkinci gayem de içten yanmalı yerine daha fazla elektrikli ve hibrit araçlara yönelmeyi düşünüyorum.”

“Bir litre akaryakıtla yaklaşık 28 kilometre gidiyor”

Demircioğlu, yaptığı aracın çift motor tek şaft özelliğine sahip olduğunu belirtti.
Arazide rahat gidebilen aracının 60-70 kilometre sürate ulaşabildiğini anlatan Demircioğlu, bir litre akaryakıtla yaklaşık 28 kilometre gidebildiğini söylemiş oldu.

“Bir fabrika açıp yerli üretim yapmak istiyorum“

Araç üretimine devam edeceğini belirten Demircioğlu, şunları kaydetti:
“Bu işi seri üretim haline getirmek ve bir fabrika açıp yerli üretim yapmak istiyorum. Bu noktada artık yaptığım araçlardan edindiğim bilgiler, tecrübeler bu yolda ilerlememi sağlayacak. Aracı birinci sürüşe başladığım vakit insanların reaksiyonu çok farklı oluyor doğal olarak. Korna çalanlar, alkışlayanlar, ıslık çalanlar oluyor.”

Okumaya devam et...