Osman Kavala: Bundan daha sonra duruşmalara katılmamın anlamsız olacağına inanıyorum

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Osman Kavala: Bundan daha sonra duruşmalara katılmamın anlamsız olacağına inanıyorum
Kavala, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisi hakkında “Soros artığı” sözünü kullanımına ait olarak, “Son derece esef vericidir ve Cumhurbaşkanlığı makamının ciddiyetine uygun düşmemiştir” dedi.

Kavala tarafınca yapılan yazılı açıklamada, “Ülkemizdeki sivil toplum kuruluşlarının şeffaf halde desteklenmesi gayesiyle maddelere uygun biçimde kurulmuş ve faaliyet göstermiş olan Açık Toplum Vakfı’nın idare heyetinde başka idare şurası üyeleri üzere misyon yaptım. hiç bir devirde başkanlığını üstlenmedim, Açık Toplum Vakfı’nı ya da George Soros’u temsil eder nitelikte bir yetkim, statüm olmadı. George Soros’un Türkiye ziyaretlerinde Vakıf idare heyeti üyeleriyle benim de katıldığım görüşmeleri, Vakfın çalışmaları ile ilgili sivil toplum faaliyetleri kapsamında gerçekleşti. Bildiğim kadarıyla, Sayın Erdoğan George Soros ile bu Vakfın kuruluşundan evvelki bir tarihte tanışmış ve Soros’un en son Kasım 2015’te Türkiye’ye yaptığı ziyaret daha sonrasına kadar, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne mensup siyasetçiler ve Cumhurbaşkanı’nın danışmanları ile Soros’un diyaloğu devam etmiş. Ben bu görüşmelere dâhil olmadım, içerikleri hakkında da bilgi sahibi değilim.” denildi.

Açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Bana yöneltilen suçlamalar rastgele bir kanıta dayanmıyor bulunmasına karşın dört yıldır tutukluyum. Cumhurbaşkanı’nın karar giymemiş ve yargılaması devam etmekte olan bir bireye yönelik aşağılayıcı ve lekeleyici sözleri, insan haysiyetine akın niteliğindedir. Bunlar hatalı olduğum algısı yaratan ve yargıyı direkt etkileyen bildirilerdir.

Bu kaideler altında adil bir yargılama yapılmasına imkân kalmadığından, bundan daha sonra duruşmalara katılmamın ve savunma yapmamın anlamsız olacağına inanıyorum.

Hukuk devletini savunan bir yurttaş olarak, yargının maruz kaldığı bu durumu meşrulaştırıcı bir edimde bulunmanın hakikat olmadığını düşünüyorum.”

Alıntıdır