Nagehan Alçı’dan ‘İBB’ye teftiş’ çıkışı: Bu bakış açısıyla Erdoğan’a da mahpus istenebilir

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Nagehan Alçı’dan ‘İBB’ye teftiş’ çıkışı: Bu bakış açısıyla Erdoğan’a da mahpus istenebilir
Alçı, İçişleri Bakanlığı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) hakkında “terör” teziyle başlatılan teftişi kıymetlendirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun İBB’ye teftişe destek olarak gösterdiği DİAYDER hakkında hazırlanan iddianameyi ele alan alçı, “İddianamenin içeriğinde hukuka büsbütün karşıt olduğu fazlaca açık kısımlar var. Kürt kimliğini ve Kürtçe lisanını kriminalize eden bir zihniyeti bu iddianamede gördüm ve fazlaca üzüldüm” tabirlerini kullandı.

“PKK terör örgütü ile Kürt kimlik hassasiyetini itinayla ayırması gerekirken ısrarla birleştiren bir art plan var kelam konusu iddianamenin kimi bölümlerinde” diyen Alçı, “Çok açık söylüyorum… Bu zihniyet yarın Recep Tayyip Erdoğan’ı da TRT Kürtçe kanalını açtığı ve demokratik açılım ile tahlil sürecini yürüttüğü için müebbet ile yargılamaya kalkar. Bu iddianameyi hazırlayanların zihniyetine nazaran tam 13 yıldır kesintisiz 24 saat yayın yapan devlet televizyonu TRT Kürtçe büsbütün yasa dışı ve derhal kapatılması gerekiyor” diye yazdı.

Köşesinde iddianamenin bir kısmını da paylaşan Alçı, şu sözleri kullandı:

“Dernek Lideri Mehmet Emin Aslan’ın verdiği bir hutbe içerisinde ‘ülkemizde kullanılan Kurmançi lehçesinin ortasında bulunmayan yöre halkı tarafınca kullanılmayan, daha sonradan PKK/KCK terör örgütü tarafınca kullanılıp benimsenen Civak (topluluk, cemaat), Bawermend ( İnananlar), Heja (Değerli), Jiyan (Yaşam), Henber (Karşı), Rümet (Onur, Şeref), Parastın (Savunma), Armanç (Amaç), Navent (Orta), Taybet (Özel), Astengi (Sıkıntı), Aşiti (Sulh, Adalet), Ol (Din), Cüda (Ayrı), Davi (Son), Wekhavi ( Benzerlik, Eşitlik) Bersıw (Cevap) ve Rojihilat ( Doğu) Kürtçe terminolojileri sözleri kullanıldığı…”

Ve bu sözlerle ilgili şu ithamda bulunuyor:

“Ülkemizde kullanılan Kurmançi lehçesinde bulunmuyor, Kürtçe sözler içinde yer alıyor. Bunlar PKK’nın kelimeleri”. Akıllara ziyan bir izahat bu!

Lütfen çabucak artık TRT Kürtçe’yi açın… Birkaç dakika ortasında fark edeceğiniz üzere resmi Kürtçe’de kullanılan sözler bunlar.

AK Parti’den meşhur bir Kürt siyasetçimize de açtım sordum. “Hepsi Kürtçe’de olan kelimeler” dedi.

Alıntıdır