Nagehan Alçı’dan ‘Abdulhamit dönemi’ benzetmesi: Ben buna iktidar değil, rejim diyorum artık

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Nagehan Alçı’dan ‘Abdulhamit dönemi’ benzetmesi: Ben buna iktidar değil, rejim diyorum artık
TV5’te ‘Konuşmadan Olmaz’ programına konuk olan Alçı, “Türkiye bugün hiç olmadığı kadar devlet ve hükümetin iç içe geçtiği, devletin ortasında büsbütün bir güç birliği olduğu bir tablo ile karşı karşıya” diyerek padişah Abdulhamit devri benzetmesi yaptı.

Alçı, şu biçimde konuştu:

“Buradaki güç istikrarını âlâ tahlil etmek lazım. Muhalefet “ortam benim lehime, kesin seçimi aldım’ falan… Bakın Türkiye’de 20 yıldan beri gelen bir iktidar var. Ben buna iktidar değil, rejim diyorum artık. Türkiye’de dört koldan oluşan, ortasında ulusalcılık, milliyetçilik, muhafazakarlık ve İslamcılık olan bir devlet ittifakı var bugün. Bu ittifak sapasağlam duruyor, kuvvetli. Bu ittifakın başında da halkın hala hayli önemli dayanağına sahip Erdoğan var. Muhalefetin söylemiş olduği üzere bir hava kelam konusu değil”

Osman Kavala‘nın tutukluğuna dair de yorumda bulunan Alçı, Kavala’nın haksız yere ve hukuk dışı bir biçimde siyasi niçinlerle içerde tutulduğunu tabir etti. Alçı, “Kimler tarafınca içerde tutulmak isteniyor?” sorusuna ise “Rejim tarafınca. Tam da bahsetmiş olduğum rejim tarafınca” diye karşılık verdi.
Alıntıdır