Mustafa Varank: Ankara TEKMER’e 100 milyon liralık yatırım fonu

Beykozlu

New member
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB’in dayanaklarıyla hayata geçirilen Ankara Teknoloji Geliştirme Merkezi’nin (TEKMER) açılış merasimine katıldı.

Bakan Varank, Ankara Teknoloji Geliştirme Merkezi’nde (TEKMER) daha işin başında 100 milyon liralık bir yatırım fonu oluşturulduğunu belirterek, “Burada faaliyet gösterecek girişimcilerin gereksinim duydukları finansmanı karşılamak üzere yatırımcıları hazır.” dedi.

Bakan Varank, burada yaptığı konuşmada, 2020’de koronavirüs salgını şokunun tüm dünyada en ağır biçimde yaşandığı bir periyotta, Türkiye’den bir şirketin birinci sefer milyar dolar değerlemeye ulaşarak “unicorn” yani Türkiye’deki tabiriyle “Turcorn” olduğunu hatırlattı.

2021 TARİHİ BİR YIL OLDU

Varank, 2021 yılında Turcorn sayısının 5’e yükseldiğini söylemiş oldu. Varank, 2021 yılının yalnızca Turcornlar açısından değil, bir bütün olarak tüm teşebbüs ekosistemi için tarihi yıl olduğuna dikkati çekerek, şöyleki konuştu:

“300’Den çok TEŞEBBÜS TOPLAMDA 1,5 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE YATIRIM ALARAK TÜM vakit içindeRIN REKORU KIRILDI”

“Türkiye’de 300’den çok teşebbüs, toplamda 1,5 milyar doların üzerinde yatırım alarak tüm vakit içinderın rekorunu kırdı. ‘Maşallah’ diyelim. Bu kıymet bundan evvelki yılın yaklaşık 10 katı. Değerli bir muvaffakiyet lakin daha gidecek epeyce yolumuz var. Biliyorsunuz Sanayi ve Teknoloji Stratejimizde kendimize 2023 yılına kadar en az 10 Turcorn çıkarma amacı koyduk. Kısa müddette katettiğimiz uzaklığa bakınca, ben açıkçası bunun ulaşılması güç bir amaç olduğuna inanmıyorum. Bugün burada açılışını yaptığımız Ankara TEKMER’in de bu amaca giden yolda ülkemize fazlaca kıymetli katkılar sunacağına yürekten inanıyorum. Emin olun burası önümüzdeki devirde teşebbüs ekosistemimizin en beğenilen yerlerinden biri olacak. Zira bu hoş yer, cevval girişimcilerin gereksinimlerini göz önünde bulundurup, tahliller üretecek biçimde tasarlandı.”

“İNKÜBASYON MERKEZLERİNİ DESTEKLİYORUZ”

Varank, şöyleki konuştu:

“KOSGEB’in yenilenen İŞGEM-TEKMER Programı ile teknoloji tabanlı girişimciliğin geliştirilmesine önayak olan inkübasyon merkezlerini şahsen destekliyoruz. Buralara epeyce önemli katkılar sağlıyoruz. İşçi masraflarından tefrişata, makine teçhizattan eğitim, danışmanlık ve tertip sarfiyatlarına kadar biroldukça kalemde kapsamlı takviyelerimiz bulunuyor. örneğin bu merkeze tamamı geri ödemesiz olmak üzere 2,2 milyon liranın üzerinde bütçe aktaracağız. Helali güzel olsun. Benim gözümde bunun üzere yapılar takviyesi sonuna kadar hak ediyor. Özverili genç girişimcilerin çalışmaları sonucunda bu takviyenin ülkemize misliyle katma paha olarak döneceğine inanıyorum, bundan en ufak kuşkum yok. İşte bu sebeple başka biroldukca kentimizde de yeni TEKMER’lerin açılmasını destekledik, desteklemeye devam edeceğiz. Yalnızca bu program kapsamında desteklediğimiz ve yakın vakitte faaliyetlerine başlayan 11 TEKMER’imiz daha var.”

Varank, Ankara Kalkınma Ajansı aracılığıyla Türkiye’de birinci vakit içinderda kitle fonlama sistemine dayalı bir dayanak sistemi geliştirdiklerini anımsatarak, Ankara TEKMER’in de Ankara Kalkınma Ajansı ile iş birliği yaparak kitle fonlamasına dahil olması gerektiğini söylemiş oldu.

AZERBAYCANLILARA TEKNOFEST’E KATILIN DAVETİ

Bakan Varank, 2018 yılından bu yana düzenledikleri TEKNOFEST’in iştirakçi sayısının her yıl katlanarak arttığına dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu yıl TEKNOFEST’i Karadeniz’e taşıyacak ve Ulusal Uğraş meşalesinin ateşlendiği Samsun merkezli düzenleyeceğiz lakin bizi daha da heyecanlandıran, 26-29 Mayıs’ta Bakü’de TEKNOFEST AZERBAYCAN’ı gerçekleştireceğiz. bu biçimdece organizasyonumuzun global bir marka olma yolundaki birinci adımını atmış olacağız. 17 Şubat’a kadar TEKNOFEST AZERBAYCAN müsabakalarına müracaatlar devam ediyor. Müsabakaların bir kısmına Türkiye’den de başvurmak mümkün. Bu vesileyle Can Azerbaycan’a buradan selamlar gönderiyor, hem Azerbaycanlı kardeşlerimi tıpkı vakitte sizleri yarışlara başvurmaya davet ediyorum.”

Okumaya devam et...