Mersin’de yeşil soğan hasadı bayanlara emanet

Beykozlu

New member
Mersin’in merkez Toroslar ilçesine bağlı Kaşlı, Düğdüören ve Dorukkent mahallelerindeki fazlaca sayıda hanenin geçim kaynağı olan yeşil soğanda hasat devam ediyor.

400 BAYAN ÇALIŞIYOR

İlçedeki 3 mahalleden 400 kadar bayan, hasat periyodunda hummalı bir çalışmaya giriyor.

Tohumu ekim ayında toprakla buluşturulan yeşil soğanda, aralıkta başlayan ve nisana kadar devam eden hasat sürecinde, tarlalarda çalışan bayanlara az sayıda süreksiz tarım emekçisi eşlik ediyor.

EVVEL SOĞANLAR ÇAMURLARINDAN TEMİZLENİYOR

Sabah tarlaya gelen bayanlar toplanan eserleri çamurundan temizleyerek deste haline getiriyor.

SOĞANLAR YIKAMA HAVUZLARINA GİRİYOR

Erkek çalışanların sayesinde yıkama havuzlarında temizlenen yeşil soğanlar Türkiye’nin biroldukca vilayetine gönderiliyor.

GÜNLÜK 150-200 LİRA YARAR

Günlerinin bir kısmını yeşil soğan hasadı yaparak geçiren bayanlar, günlük ortalama 100-150 lira kazanıyor.

“AİLECEK ÇALIŞIYORUZ”

MESKENDE BOŞ OTURMAK YERİNE…

Meskende boş oturmaktansa tarlaya gelip çalışmanın kendisine uygun geldiğini belirten Boz, şu biçimde konuştu:

“Geçimimi yeşil soğan hasadı ile sürdürüyorum. Burada kazandığımla 4 oğlumu evlendirdim. Meskenlerini yaptım. Ailece bu işle uğraşıyoruz. Bir oğlumun tarlasına gidiyorum, bir kızımın. Soğan soyuyorum. Çocuklarımla burada vakit geçiriyorum, sohbet ediyorum. Konutumun işlerini bitirince tarlalara geliyorum, çocuklara bir yardımım, katkım olsun. Onların yükleri fazla. Bu işi yaptığım için gurur duyuyorum.

HAYATINI SOĞAN HASADINDAN KAZANDI

Her şeyimi bu soğan hasadından yaptım. Didindim, el emeğiyle çalıştık.

“BU İŞ YALNIZCA İSTEKLİ YAPILIR”

Bu iş zorla yapılmaz, istekli yapılır. Ben severek geliyorum.”

“EVİN GEREKSİNİMİNİ KARŞILIYORUZ”

Bayanlardan 90 yaşındaki Döndü Karşılayan da uzun yıllar hayvancılıkla uğraştıktan daha sonra ailece yeşil soğan hasadına başladıklarını anlattı.

Konutunun gereksinimlerini soğan hasadında çalışarak kazandığını kaydeden Karşılayan, “Evde de bulaşık yıkarız, yemek yaparız. Burada da yeşil soğan. Oturduğum yerde yeşil soğan soyuyorum. Sabah erkenden gelir başlarız. Herkes kendine çalışır, burada çalışıyorum ekmeğini yiyorum. Çalışmazsan kim ne verir? Çalışıyoruz işte… Benim için bu güç olmasa gerek. Çocuklar tarladan çekiyor soğanı önüme getiriyor, ben de soyuyorum. Gençler de benim üzere çalışsın, hayırsızlık etmesin.” sözlerini kullandı.

“ÇAMURLA, TOPRAKLA SAVAŞIYORUZ”

Ayşe Boz da yeşil soğan hasadına hayli erken saatlerde başladıklarını belirterek, tarlada hummalı bir çalışmaya girdiklerini söz etti.

“BU YILKİ HASAT İYİ”

İşini severek yaptığını anlatan Boz, “Çamurla, toprakla savaşıyoruz. Hasatta soğan çekiyoruz, yıkıyoruz, dirgen vuruyoruz. Her işi yapıyoruz. Güç olsa da geçim için yapıyoruz. Buradaki kazancımla hayvanlarımıza yem alıyoruz, borçlarımızı ödüyoruz, kocama katkıda bulunuyorum. Gurur duyuyorum. Yağmurda, çamurda güç oluyor. Konutta oturmaktansa buraya gelip çalışıyoruz. Ortamımız hoş, akrabalarımızla bu işi yapıyoruz. Bu iş severek, isteyerek yapılır. Bu yılki hasat güzel. Buna şükür.” diye konuştu.

Okumaya devam et...