Kılıçdaroğlu: Ülkede hakikaten kuvvetli bir felsefi niyete muhtaçlığımız var

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Kılıçdaroğlu: Ülkede hakikaten kuvvetli bir felsefi niyete muhtaçlığımız var
Büyükada’daki Anadolu Kulubü’nde gerçekleşen Prens Adaları İdeoloji ve Siyaset Sempozyumu’na CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu katıldı.

Çalıştayda CHP Milletvekilleri Akif Hamzaçebi ile Gamze Akkuş İlgezdi, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, Adalar Belediye Lideri Fazilet Gül, Maltepe Belediye Lideri Ali Kılıç ve eski milletvekili Enis Berberoğlu da yer aldı. Sempozyumda konuşmacı olarak Prof. Dr. Saffet Babür, Prof. Dr. Cemal Hoş, Prof. Dr. Yunus Örnek ve Tabip Öğretim Üyesi Melike Durnaz hazır bulundu.

‘Ülkede felsefi kanıya gereksinimimiz var’

Kemal Kılıçdaroğlu “Ülkede hakikaten kuvvetli bir felsefi kanıya muhtaçlığımız var. Bu yalnızca bugünün sorunu değil, aslında tarihi süreç içerisinde incelediğinizde bizim temel sorun alanlarımızdan birisidir. Adalara birinci geldiğimde seçimler ötürüsıyla, Adalar’ın biraz tanıtılması lazım. Bir turistlik alan olarak görülmemesi lazım Adalar’ın. Buranın bir tarihî derinliği var, görkemli bir geçmişi var, olağanüstü bir coğrafyası var ve olağanüstü hoş insanları var. Dedim ki lidere ‘Seçildikten daha sonra burayı yalnızca Türkiye’nin değil aslında Avrupa’nın, dünyanın bir ideoloji merkezine dönüştürebiliriz. Dünyanın en değerli felsefecileri gelip, adalarda ideolojiyi anlatabilirler, doğayı izleyebilirler. Bir ağacın altına oturup gökyüzüne baktıklarında sonsuzluğu bakılırsabilirler. Felsefecilerin en epeyce bu cins şeylere muhtaçlığı var. nazarancek, düşünecek, sorgulayacak ömrü bunların hepsi olması lazım diye” dedi.

“Siyasetçinin en azından taban düzel entelektüel derinliğe muhtaçlığı var”

Sabah ‘Felsefe nedir’ halinde internette arama yaptığını belirten Kılıçdaroğlu şu biçimde devam etti:

“Bir cümle yakaladım. ‘Felsefe neleri bilmediğini bilmektir’ diyor. Ticaret lisesinde okurken Fransızca hocamızın söylemiş olduği bir cümleyi hiç unutmuyorum. Gittiğim hayli yerde bu cümleyi anlatırım. ‘Bildiğiniz bir nokta ise bilmediğiniz bir noktanın etrafı kadardır. Bildiğiniz kocaman bir daire ise bilmediğiniz o dairenin etrafı kadardır. ötürüsıyla ne kadar epey şey bilirseniz ne kadar az şey bildiğinizin farkına varırsınız’ Aslında ideoloji de bu yani. Daha hayli şey bilmeliyiz, daha hayli şey keşfetmeliyiz. Şayet biz bunu yapabilirsek Türkiye’ye epeyce hoş katkılarda bulunmuş oluruz. İdeoloji siyasetçinin en epey muhtaçlık duyduğu alanlardan birisidir. Şayet siyasetçi ülkenin sıkıntılarına eğiliyor ve o ülkenin sıkıntılarını çözmeye adaysa kesinlikle felsefecilerle de bir ortaya gelmek zorundadır. Siyasetçinin en azından taban belirli bir entelektüel derinliğe muhtaçlığı vardır. Bunun olması lazım.”

“Dünyanın en kıymetli felsefecilerini adaya çağırmak istiyoruz”

Kılıçdaroğlu, “Acaba sanata ve ötürüsıyla ideolojiye ne kadar bedel veren bir toplumuz, bunun sorgulanması lazım. bir epey sanatkarımızı hapishanelerde çürüttük. Bilimi, ideolojiyi unuttuk” dedi.

Dünyanın en kıymetli felsefecilerini adaya çağırmak istediklerini de kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, “Gelsinler bizler ve gençler onları dinleyelim. Bunun ortamını yaratmak mümkün, bu ortamın yaratılması dileğiyle hepinize sevgiler ve hürmetler sunuyorum” diye konuştu.
Alıntıdır