Karamollaoğlu: Amerika’da ‘Dostum’ söylemiş olduğinize yarın İstanbul’a gelince de ‘küstüm’ dersiniz

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Karamollaoğlu: Amerika’da ‘Dostum’ söylemiş olduğinize yarın İstanbul’a gelince de ‘küstüm’ dersiniz
Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, partisinin haftalık basın toplantısında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Sözcü gazetesinden Batuhan Serim’in aktardığına göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın ABD’ye giderken müdafaa aracı filosunu uçaklarla birlikteinde götürdüğünü söyleyen Karamollaoğlu, şu sözleri kullandı:

“Allah’tan korkun! Orada her binanın zirvesinde, yalnızca Türkiye’de seyredilsin diye, bir kitabın (Erdoğan’ın kitabı) tanıtımı yapılıyor. (Türkevi) Bizim binamızın harika bulunmasına ben seviniyorum. New York’ta Birleşmiş Milletler’in tam karşısında. Orası yeni alınınca ben 1977 yılında Amerika’ya gitmiştim. Gerçekten en hoş yerlerden birisi. Lakin bu dünyanın umurunda bile değil ya… Sen orada harika bir bina almışsın yahut almamışsın, bu senin prestijini yükseltmez. Bunu bilmen icap eder.

‘Gülünç sayılacak adımlar’

İsrafı önlemek istiyorsanız tasarruf evvel konutta başlar. Evvel Saray mantığından kurtulmak gerekir. Buraya dokunmayacaksınız, vatandaşa tavsiyede bulunacaksınız, vatandaştan yardım isteyeceksiniz, zabıtalar baskınlar yapacak, ‘zincir marketler dahil hepsinin doruğuna bineceğiz’ diyeceksiniz… Bunlar, ekonomik sorunları çözmek için gerçekten gülünç sayılacak adımlardır.

‘Sadece dua ediyoruz’

Vatandaş sizin gözünüze bakıyor, ‘Hangi önlemleri alacaklar da ben daha sağlıklı bir geçim imkanına kavuşacağım’ diyor. O, maaş artışının bugünkü dertlerden kurtulmak için beklerken, sen ona, ‘Dişini biraz daha sık’ diyeceksin lakin otomobil saltanatına hiç fakat hiç temas etmeyeceksin. Niçin? ‘Bu prestij meselesi…’ Memleketi siz bu biçimde yönetim ederseniz, 40 yıl geçsin bundan bir adım ileriye gitmez lakin 40 adım geriye düşersiniz. Yalnızca dua ediyoruz; ‘Yarabbi şu arkadaşlarımıza akıl fikir ver’ diye.”

‘Şahsi alakalarla diplomatik alakalar birbiriyle karıştırılmamalı’

Hükümetin dış siyasetlerini da eleştiren Karamollaoğlu, “Şahsi ilgilerle diplomatik münasebetler birbiriyle karıştırılmamalı. Şahsi ilgiler kıymetlidir. Öbür ülkelerin devlet liderleriyle, yetkilileriyle dostluk kurarsanız, o sizin kendi dış siyasetinizin da öbür ülkeler nezdinde kabul görmesine yer hazırlar. Lakin yetmez. Şayet siz bu yolda giderseniz, yanlış adımlar atarsanız; dün Amerika’da ‘dostum’ söylemiş olduğinize yarın İstanbul’a gelince de ‘küstüm’ dersiniz. Bu da dış siyasette hiç bir şeyin rayında gitmediğinin işareti olur. Bu savrulmuşluk, kararsızlık ve yönsüzlük hali, bilinmeli ki ülkemize hayli önemli ziyanlar vermektedir” açıklamasında bulundu.
Alıntıdır