Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan fiyat kontrolü

Beykozlu

New member
Hazine ve Maliye Bakanlığı, fahiş fiyat ve stokçulukla gayret, KDV indirimlerinin etiketlere yansıyıp yansımadığını denetim ve kayıt dışı ekonomiyi tespit gayesiyle 30 kesimde fiyat kontrolü gerçekleştirdi.

AA’nın haberine göre, piyasadaki fiyatları mercek altına alan Bakanlık, biroldukça kesime ait yaptığı ayrıntılı risk tahlilleri çerçevesinde ülke geneline yönelik kontrol planları hazırladı.

Otomotivden, şekere, inşaat gereçlerinden sıvı yakıta kadar 30 dal maksat alındı

Kontrol planları doğrultusunda belirlenen besin, otomotiv, yağ, gübre, şeker, inşaat materyalleri, alkollü içecek, tütün eserleri, sıvı yakıt, demir-çelik, tahıl, kahve ve canlı kümes hayvanları toptan ticareti üzere 30’a yakın dalda faaliyet gösteren mükelleflerin adreslerinde saha kontrolü çalışması icra edildi.

Vatandaşın alım güçünü artırmak için alınan kararların aktifliğini azaltacak uygulamalar yapanlar yandı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin talimatıyla temel gereksinim mamüllerinde KDV indirimleri başta olmak üzere vatandaşların alım güçlerini artırmak ismine alınan kararların aktifliğini azaltacak istikamette uygulamalar yapan firmalar tespit edilerek, vergi kayıp kaçağının önüne geçmek maksadıyla kontroller artırıldı.

Besin dalına yönelik kontrollerde, tedarik zincirleri dikkate alınarak eserlerde üretim yerinden en son tüketicilere ulaşma etabına kadar arz–talep istikrarıyla uyuşmayacak spekülatif fiyat artışının olup olmadığı konusuna bilhassa bakıldı.

Stoklar incelendi, cezalar kesildi

KDV oranlarının hakikat uygulanıp uygulanmadığı başta olmak üzere bilhassa evrak nizamına ahenk konusuna azami dikkat edilen kontrollerde, fiili stok sayımları yapılarak işletmelerdeki ana girdiler kararında ne kadar eser üretildiği denetim edildi. Bu kapsamda ekonomik faaliyetlerin ağır olduğu yerlerde sevk irsaliyesiz mal sevkiyatlarının yapıldığı tespit edilen işletmelere gerekli cezalar kesildi.

Kayıt dışı çalışanlara bakıldı

İş yerlerinde sigortasız ve kayıt dışı çalışanlara ait gerekli tespitler yapılarak cezai süreçler uygulandı.

Enflasyonla Uğraş Timi iş başında

Bakan Nebati’nin şubatta oluşturulacağını duyurduğu Enflasyonla Gayret Timi, fahiş fiyat artışlarına karşı kontrollerini sürdürüyor.

Okumaya devam et...