Halciler: Zerzevat ve meyve fiyatını biz belirleyelim

Beykozlu

New member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hal Kanunu’na yönelik taslak çalışmasını gündeme getirince, Türkiye Halciler Federasyonu Lideri Yüksel Tavşan, “Meyve ve zerzevat fiyatının biçimde arz ve talebe bakılırsa paydaşlarca belirlenmesi lazım. Büyük market zincirleri, halleri baypas ederek fiyat oluşumunu kendilerine nazaran yapıyorlar.” açıklamasında bulundu.

“TİCARETİMİZ BÜSBÜTÜN KAYIT ALTINA ALINSIN”

Kendilerinin de dal olarak meyve zerzevat ticaretinin büsbütün kayıt altına alınmasını istediklerini tabir eden Tavşan, hallerin, meyve zerzevat dalının borsası niteliğini taşıdığını, tüm tarafların iştirakiyle bu borsanın hallerde oluşması gerektiğini söylemiş oldu.

TÜM PAYDAŞLAR biçimde OLMALI

Tavşan, sırf hal komitecisi değil, üretici, üretici birliği, kooperatif ve marketlerle bu borsanın yaratılması gerektiğini belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın tabir ettiği ögeler bizim de uzun müddettir talep ettiğimiz mevzular. Zerzevat ve meyvenin yanlışsız fiyat bulması için tüm paydaşlar biçimde olmalı. Meyve ve zerzevat fiyatının biçimde arz ve talebe nazaran paydaşlarca belirlemesi lazım. Büyük market zincirleri, halleri baypas ederek fiyat oluşumunu kendilerine nazaran yapıyorlar. Bu, piyasaya ziyan veriyor, gerçek fiyatın oluşmasına pürüz oluyor. Bu iş hallerde yapılmalı. Mevcut durum üreticiye de yarar sağlamıyor. Eserler maliyet tahliliyle satılmıyor.” diye konuştu.

“HALLERE ÇOK MAL GELMİYOR”

Tavşan, şunları kaydetti: “Belirlenen kıstaslara bakılırsa üretici birlikleri hallerde olmalı. Şu anda zincir marketler istediği üzere eseri dışarıdan alarak halleri devre dışı bırakıyor, fiyat gerçek oluşmuyor, başlarına nazaran fiyat belirliyorlar. Bu niçinle hallere de hayli mal gelmiyor, buralar yüzde 50 kapasiteyle çalışıyor. Biz daima söylüyoruz, bu kesimin kayıt altında olması için en gerçek yer bir daha hallerdir. Hallerde süreçler son derece şeffaf, belediyelerin işletmesinde, giriş çıkışları aslına bakarsanız denetim ediliyor. Buralarda denetimli bir yapı var.”

KAYIT DIŞI ZERZEVAT MEYVE TİCARETİ VAR

Hallerin haricinde kayıt dışı ticaret yapıldığını vurgulayan Tavşan, “Çok fazla kayıt dışı meyve ve zerzevat ticareti oluyor, bunun denetim edilmesi lazım. Bunun için kimi büyük kentler ortası yollar denetim altında olmalı. Yasal olarak çıkan her eserin bildirilmesi gerekiyor. Bunların denetim altında olması, fiyatın hakikat oluşması açısından kıymetli.” sözlerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TASLAK ÇALIŞMASINA İŞARET ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ziyareti sırasında gazetecilerin soruları üzerine Hal Kanunu’na yönelik taslak çalışması bulunduğunu belirterek şunları söylemişti: “Halleri tam manasıyla kayıt altına almak istiyoruz. Çıkacak olan düzenlemeyle hem hal ortasındaki idarenin regüle edilmesini hem oraya üreticilerin girmesini sağlayacağız. Yani orada muhakkak bir kotada üretici birliklerine bir kontenjan vereceğiz ve onların hallere girmesini sağlayacağız ki meblağların dengelenmesinde bir rol oynayabilsinler.”

Okumaya devam et...