Faroz’da bayanlar balık ağı örüyor

Beykozlu

New member
Balıkçılık denince birinci akla gelen bölgelerden Trabzon Faroz’da bayanlar, balıkçı eşlerini dönem bitiminde yalnız bırakmadı. Bayanlar, ağları onararak bakım ve tamir işine girişen eşlerinin yanında yer aldı.

Faroz’da ağ örücülüğü kursu açıldı

Trabzon’da geçmişten bugüne balıkçı mahallesi olarak bilinen, eski ismi “Faroz” olan Yalı Mahallesi’nde açılan ağ örücülüğü kursuna adamların yanı sıra bayanlar da katılıyor.

Bayanlar balıkçı eşlerine takviye veriyor

Trabzon’un Ortahisar ilçesine bağlı Yalı Mahallesi’nde Faroz Toplumsal Kültür ve Dayanışma Derneğince ağ örücülüğü kursu açıldı. Burada ağ örücülüğü kursuna katılan bayanlar, hem meslek öğreniyor birebir vakitte balıkçılıkla uğraşan eşlerine takviye veriyor.

Fanyalı, serpme ve gırgır ağını öğreniyorlar

AA’nın haberine göre, dernek binasında yaklaşık dört ay sürecek kursta, adamların yanı sıra bayanlar da fanyalı, serpme ve gırgır ağına ait eğitim alıyor.

Eşi balıkçı olan üç çocuk annesi Aysu Usta, ağ örücülüğüne merak sardığını söylemiş oldu.

Aile bütçesine katkıda bulunmak ve eşine takviye olmak için kursa başladığını belirten Usta, “Hava hoş olduğu vakit eşimle ağ kaldırmaya, ağ atmaya da çıkıyorum. Ağ örmek yorucu ancak ben sevdiğim için yapıyorum. Elim de yatkın bu işlere. O yüzden tavsiye ediyorum.” dedi.

“Eve bir katkım olsun”

Kursiyerlerden Nevin Kapan ise sevdiği için kursa katıldığını lisana getirerek, “Burada öğrendiğim teknikle pazar fileleri de örülüyor. ‘Bunu öğrenirsem onu da öğrenir, satış yaparım.’ dedim. Konutta boş oturmaktan düzgündür. Yaşım 60 lakin bir şeyler yapmak istiyorum. Çocuklar okuyor, meskene bir katkı sağlarım diye düşündüm.” diye konuştu.

“Geleneğimizi yaşatmak için bayanlara bu işi öğretmek istiyoruz”

Kurs hocalarından İbrahim Usta, Faroz’un geçmişten bugüne balıkçı mahallesi olarak bilindiğini anlattı. Usta, bayanların ilgisinin de sevindirici olduğunu belirterek, “Kadınların eli bu işe daha yatkın. Evvelden daha epeyce bayanlar örücülük yapardı. Son vakit içinderda bu gelenek kayboldu. Eski geleneğimizi yaşatmak için bayanlara bu işi öğretmek istiyoruz.” diye konuştu.

Okumaya devam et...