Elektronik doküman uygulamalarının kapsamı genişletildi

Beykozlu

New member
Teşebbüs ve işletmelerin beyannamelerini elektronik ortama taşıyarak sürat ve vakit kazandıran uygulamanın kapsamının genişletildiği duyuruldu.

Türkiye Hür Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Lideri Emre Kartaloğlu, elektronik evrak uygulamalarının kapsamının genişletilmesine ait değerlendirmede bulundu.

MÜKELLEFLERE E-FATURA VE E-ARŞİV FATURA UYGULAMALARINA GEÇME MECBURİLİĞİ

Kartaloğlu, yeni düzenlemeyle brüt satış hasılatı 2021 hesap devri için 4 milyon lira, 2022 ve müteakip hesap devirleri için 3 milyon lira ve üzeri mükelleflere e-fatura ve e-arşiv fatura uygulamalarına geçme zaruriliği getirildiğini söylemiş oldu.

DÜZENLEME KAPSAMINA GİREN ÖBÜR MÜKELLEFLER HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Kartaloğlu, elektronik ortamda mal yahut hizmet satışı gerçekleştiren mükelleflerden 2020 ve 2021 hesap devirleri için 1 milyon lira, 2022 yahut müteakip hesap devirleri için 500 bin lira ve üzeri brüt satış hasılatı olanlara da bu zorunluluğun getirildiğini aktararak, düzenleme kapsamına giren başka mükellefleri şu biçimde sıraladı:

“Gayrimenkul ve motorlu taşıt, inşa, imal, alım, satım yahut kiralama süreçlerini yapanlar ile bu süreçlere aracılık faaliyetinde bulunan mükelleflerden 2020 ve 2021 hesap periyotları için 1 milyon lira, 2022 yahut müteakip hesap devirleri için 500 bin lira ve üzeri brüt satış hasılatı olanlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile belediyelerden yatırım ve işletme dokümanı almak suretiyle konaklama hizmeti veren otel işletmeler kapsamda bulunuyor.”

E-ARŞİV FATURA MECBURİLİĞİ İÇİN BELİRLENEN FİYATLAR GÜNCELLENDİ

Düzenlemenin temel prestijiyle fatura düzenleyen tüm vergi mükelleflerini ilgilendirdiğine dikkati çeken Kartaloğlu, “e-Arşiv fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerce, birebir günde, birebir bireye düzenlenen ve vergiler dahil toplam fiyatı muhakkak bir sayısı aşması niçiniyle 1 Ocak 2020’den bu yana elektronik ortamda e-arşiv fatura olarak düzenlenme zaruriliği bulunan faturalar için belirlenen meblağlar, 1 Mart 2022’den itibaren gerçekleştirilecek teslim ve hizmetlere ait düzenlenecek faturalar bakımından güncellendi.

E-ARŞİV FATURA OLARAK DÜZENLEME ZARURİLİĞİ

Geçen yıl bu fiyatlar vergi mükellefi olmayanlara yapılan satışlarda 30 bin lira, vergi mükelleflerine yapılan satışlarda 5 bin liraydı. 1 Mart’tan itibaren vergi mükellefi olmayan en son tüketicilere yapılan satışlarda, vergiler dahil toplam fiyatın 5 bin lirayı, vergi mükelleflerine düzenlenenlerde ise 2 bin lirayı aşması halinde, faturaların kağıt yerine, Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın e-Belge Portalı üzerinden yahut Gelir Yönetimi Başkanlığı bilgi sistemleri ile entegrasyonu sağlayabilmiş özel entegratör kuruluşların bilgi sistemleri aracılığıyla elektronik ortamda e-arşiv fatura olarak düzenleme mecburiliği başlayacak.” diye konuştu.

DÜZENLEME E-DÖVİZ ALIM/SATIM EVRAKI İLE E-GİDER PUSULASI UYGULAMALARINI DA İÇERİYOR

Bildiride yapılan başka düzenlemelere de değinen Kartaloğlu, “e-Fatura uygulamasına kayıtlı kullanıcılar için e-irsaliye uygulamasına zarurî olarak geçişte dikkate alınan 25 milyon lira ve üzeri ciro haddi, 2021 hesap devrinden geçerli olmak üzere 10 milyon lira ve üzeri olarak revize edildi. bu biçimdece e-fatura uygulamasına kayıtlı olan ve 2021 ve müteakip yıllar cirosu 10 milyon lira ve üzeri olan mükelleflerin izleyen yılın 7’nci ayı başından itibaren e-irsaliye uygulamasına geçiş zaruriliği başladı.” değerlendirmesinde bulundu.

DEĞERLİ MADEN ALIM/SATIM YAPMA YETKİSİ DE BULUNANLARA SAĞLANAN İMKAN

Kartaloğlu, bir öteki düzenlemenin ise döviz alım-satım evrakı düzenleyebilen mükellefleri ilgilendirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Yetkili kuruluşlar dahil olmak üzere ilgili mevzuat mucibince döviz alım-satım dokümanı düzenleyebilen tüm mükelleflerden bununla birlikte ilgili mevzuat dahilinde değerli maden alım/satım yapma yetkisi de bulunanların, döviz ve değerli maden alım/satım süreçlerinde tek evrak olarak düzenlenebilen ‘Döviz ve Değerli Maden Alım Belgesi’ ile ‘Döviz ve Değerli Maden Satım Belgesi’ni de e-Döviz Alım/Satım Dokümanı uygulaması kapsamında elektronik evrak olarak düzenleyebilmesine, muhatabına kağıt yahut elektronik ortamda iletilebilmesine ve elektronik ortamda koruma edilebilmesine imkan sağlandı.”

KAĞIT ÇIKTI ÜZERİNDE ISLAK İMZA ATMA KURALI KALDIRILDI

e-Gider Pusulası uygulamasında, elektronik ortamda düzenlenen ve elektronik sertifikayla imzalanan e-gider pusulasının en az bir örnek kağıt çıktısının yalnızca muhatabı tarafınca ıslak imzayla imzalanmasının kâfi hale geldiği bilgisini veren Kartaloğlu, düzenleyenin ayrıyeten kağıt çıktı üzerinde ıslak imza atma kaidesinin kaldırıldığını bildirdi.

Okumaya devam et...