Elektrikte mesken abone kümesinin kapsamı genişletildi

Beykozlu

New member
Elektrik gücü ile ilgili, faturaların adaletli olarak oluşturulması ile ilgili kıymetli kararlar alınmaya devam ediliyor. Yeni kararla birlikte daha evvel tartışmalara yol açan bir sorunun giderilmesi gayesiyle Cemevleri de elektrik masraflarının faturalarının daha düşük gelmesini sağlamak maksadı ile mesken statüsüne dahil edildi.

CEMEVLERİ DE MESKEN ABONE KÜMESİNE DAHİL EDİLDİ

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrikte mesken abone kümesinin kapsamını genişletti. EPDK, elektrikte uygulanacak yeni tarifeleri deklare etti. Elektrikte birinci kademinin aylık 240 kilovat saat (kWh) olarak belirlenmesinin yaklaşık 32 milyon mesken abonesinin faturasını düşüreceğini duyurdu. EPDK, cemevlerinin de mesken abone kümesine dahil edildiğini kaydetti.

KARAR RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI

EPDK’nin Dağıtım Lisansı Sahibi Hukuksal Şahıslar ve vazifeli Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına Ait Tarz ve Esaslar’da yaptığı değişiklik sonucu Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı.

MESKEN KAPSAMINDAKİ ÜNİTELER ŞÖYLE:

Buna bakılırsa, mesken olarak kullanılan müstakil binalar, apartmanlar ve apartmanlar ortasındaki bağımsız kısımlar, konut kooperatifleri ve konut siteleri ile bu yerlerin farklı sayaç ile ölçümleri yapılan kalorifer, asansör, hidrofor, merdiven otomatiği, kapıcı dairesi ve gibisi ortak kullanım yerleri, ibadethaneler ile müştemilatı niteliğindeki lojman ve gibisi yerleri, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) tarafınca kurulan süreksiz barınma merkezleri, iktisadi işletmeleri hariç olmak üzere dernek ve vakıf merkezleri ile bunların şubeleri, cemevleri, köylerde içme suyu temini ve dağıtımı maksadı kullanılan tesisler mesken abone kümesi kapsamına alındı.

EPDK AÇIKLAMA YAPTI

EPDK, elektrikte uygulanacak yeni tarifeleri deklare etti. Elektrikte birinci kademinin aylık 240 kilovat saat (kWh) olarak belirlenmesinin yaklaşık 32 milyon mesken abonesinin faturasını düşüreceğini duyurdu. EPDK, cemevlerinin de mesken abone kümesine dahil edildiğini kaydetti. EPDK, kabine toplantısı daha sonrasında duyurulan değişikliklerle ilgili detaylı açıklama yaptı.

EPDK’nın açıklaması şöyleki: “1 Mart 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere mesken aboneleri için düşük kademe limiti günlük 8 kWh (aylık 240 kWh) olarak belirlenmiştir. Bu oran mesken abonelerinin yüzde 81’ini yani yaklaşık 32 milyon aboneyi kapsamaktadır. Yapılan yüzde 10’luk KDV indirimi ile birlikte mesken abonelerinin günlük 8 kWh’e kadar olan tüketim ölçüleri için kesin fiyat 1,26 TL/kWh, günlük tüketimlerinin 8 kWh’ın üzerindeki kısmı için ise 1,89 TL/kWh olarak uygulanacaktır.

FATURALARA YANSIYAN İNDİRİM YÜZDE 14 DÜZEYİNE ULAŞABİLECEK

Düşük kademenin kapsadığı tüketim ölçüsünün arttırılması ile birlikte mesken abonelerinin sonuncu faturasına yansıyan indirim oranı yüzde 14 düzeyine ulaşabilmektedir. Bir örnek ile açıklama gerekirse 30 günlük fatura devrinde 240 kWh tüketimi olan bir mesken abonesi, şubat ayında 350 TL elektrik faturası ödemişken, tıpkı tüketim ölçüsü için mart ayında 302 TL fatura ödeyecektir. Yapılan bir başka düzenleme ile ticarethane statüsündeki abonelikler için de kademe uygulamasına geçilmiştir. Mart ayından itibaren ilgili abonelerin günlük 30 kWh’e (aylık 900 kWh) kadar tüketimleri için yüzde 25 oranında indirim yapılmıştır. Bu kademedeki ticarethane abonelerinin günlük 30 kWh’e kadar olan tüketim ölçüleri için sonuncu fiyat 2,05 TL/ kWh’dir. Bu düzenleme ticarethane abonelerinin yüzde 91’ini, yani yaklaşık 6 milyon 315 bin aboneyi kapsamaktadır. Ayrıyeten kurumumuz tarafınca Dağıtım Lisansı Sahibi Hükmî Şahıslar ve nazaranvli Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına Ait Yöntem ve Esaslar’da da değişiklik yapılarak mesken abone kümesinin kapsamı genişletilmiştir.

CEMEVLERİ MESKEN ABONE KÜMESİ KAPSAMINA ALINDI

bu biçimdelikle 1 Mart 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere iktisadi işletmeleri hariç olmak üzere dernek ve vakıf merkezleri ile bunların şubeleri, cemevleri, köylerde içme suyu temini ve dağıtımı maksatlı kullanılan tesisler, mesken abone kümesi kapsamına alınmıştır.”

Okumaya devam et...