DTÖ | Basın bültenleri 2023 – Norveç, DTÖ Balıkçılık Finansman Mekanizmasına 9 milyon NOK bağışladı

Beykozlu

New member
Genel Direktör şunları söyledi: “Norveç’in, gelişmekte olan ve en az gelişmiş ülkelere balıkçılık kaynaklarının yönetimi ve Balıkçılık Sübvansiyon Anlaşmasının uygulanması konusunda daha iyi destek vermesini sağlayacak olan Balıkçılık Finansmanı Mekanizmasına yaptığı cömert bağışı memnuniyetle karşılıyorum.” DTÖ’nün balıkçılık sübvansiyonları ve DTÖ teknik yardımı konusundaki çalışmalarının aktif bir destekçisiyiz ve küresel okyanus sürdürülebilirliğine olan bağlılığının devam ettiğini görmek çok cesaret verici.”

Büyükelçi Ølberg, “Balık, insan beslenmesinde ve gıda güvenliğinde önemli bir rol oynuyor” dedi. “Geçen yıl kabul edilen balıkçılık sübvansiyonlarına ilişkin anlaşma, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin talimatlarını yerine getiriyor ve çevreye odaklanan ilk DTÖ anlaşmasıdır. Hedeflenen teknik yardım ve kapasite geliştirme, anlaşmanın başarılı bir şekilde uygulanması için kritik öneme sahiptir.”

“Norveç, FAO ve diğer BM kuruluşlarının yanı sıra bölgesel balıkçılık yönetimi organizasyonlarını ve diğer bölgesel girişimleri destekleyerek, balıkçılığın geliştirilmesi ve yönetimini destekleme konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Bu geleneği sürdürmek için bugün Norveç’in DTÖ Balıkçılık Finansman Mekanizmasına 9 milyon NOK bağışladığını duyurmaktan mutluluk duyuyorum.”

Balıkçılık sübvansiyonlarına ilişkin anlaşma, üyelerin üçte ikisinin yasal belgeyi kabul etmesi halinde yürürlüğe girecek. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için gerekenlerin neredeyse yarısı tamamlandı. Balıkçılık sübvansiyonlarına ilişkin yeni anlaşma, DTÖ üyelerinin yasal ve idari çerçevelerinde, şeffaflık ve raporlama yükümlülüklerinde, balıkçılık yönetimi politika ve uygulamalarında ayarlamalar ve iyileştirmeler gerektireceğinden, anlaşmanın 7. Maddesi, balıkçılık için gönüllü bir finansman mekanizmasının oluşturulmasını öngörmektedir. Gelişmekte olan ve en az gelişmiş ülkelerin bunu uygulamasına yardımcı olmak için hedefe yönelik teknik yardım ve kapasite geliştirme sağlamak.

Fon, DTÖ tarafından, ilgili uzmanlığa katkıda bulunan ve DTÖ’nün kendi uzmanlığını etkilemesine olanak tanıyan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu ve Dünya Bankası Grubu gibi ortak kuruluşlarla birlikte işletilmektedir. .

8 Kasım’da faaliyete geçen fonla ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz..

En son bağış da dahil olmak üzere, Norveç’in 2001’den 2023’e kadar çeşitli DTÖ vakıf fonlarına yaptığı toplam katkı 44.578.000 CHF tutarındadır.

paylaşmak