DTÖ | Basın bültenleri 2023 – Japonya, DTÖ balıkçılık finansman mekanizmasının ilk bağışçısıdır

Beykozlu

New member
Yeni balıkçılık sübvansiyonları anlaşması, yasal ve idari çerçeve, DTÖ üyelerinin şeffaflık ve bildirim gereklilikleri ile balıkçılık yönetimi politika ve uygulamalarında iyileştirmeler içerecek olduğundan, anlaşmanın 7. Maddesi, hedeflenen teknik desteği sağlamak için bir finansman mekanizmasının oluşturulmasını öngörmektedir. gelişmekte olan ve en az gelişmiş ülkelerin uygulamalarına yardımcı olmak için yardım ve kapasite inşası.

Genel Direktör Okonjo-Iweala, “Yeni balıkçılık fonuna yaptığı ilk bağış için Japonya’ya çok minnettarım. Fon artık tamamen işlevsel hale gelebilir ve personel almaya ve Anlaşmaya resmi olarak katıldıktan sonra üyelerden gelen yardım taleplerini kabul etmeye hazırdır. Bu bağış, gelişmekte olan ve en az gelişmiş ülkelerin balıkçılık sübvansiyon anlaşmasını uygulamak için ihtiyaç duydukları desteği aldıklarına dair güçlü bir sinyal gönderiyor. Bugünkü bağış, küresel balık stoklarını korumaya ve okyanusların sağlığını ve dünya çapında balıkçılığa bağımlı milyonlarca insanın geçimini geri kazanmaya yönelik önemli bir adım.”

Büyükelçi Yamazaki, “İki büyük sorunla karşı karşıyayız. Birincisi, anlaşmayı bir an önce yürürlüğe koymak. Diğeri ise yeni başkanlık altında MC13 müzakerelerinin ikinci dalgasını hızlandırmak. Bu başarının en önemli unsurlarından biri, gelişmekte olan ülkelerin kararlılığıdır. Böylesine kritik bir noktada, Japonya’nın bugün katkıda bulunabilmesinden memnunum ve bunun daha fazla fon ikmali için bir itici güç olacağını umuyorum.”

Fon, DTÖ tarafından, ilgili uzmanlığı getiren Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu ve Dünya Bankası Grubu gibi ortak kuruluşlarla birlikte işletilmektedir. 2021’in başlarında Japonya, DTÖ’nün en az gelişmiş üyelerinin Cenevre’deki balıkçılık sübvansiyonları müzakere toplantılarına katılmak için yetkililerinin seyahat masraflarını karşılamak üzere Mayıs 2019’da kurulan ayrı bir fona 125.000 CHF ödedi.

8 Kasım’da faaliyete geçen fon hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

En son bağış da dahil olmak üzere, Japonya’nın 2002’den 2023’e kadar DTÖ’nün çeşitli tröst fonlarına toplam katkısı 12,4 milyon CHF’dir.