DTÖ | 2024'ten haberler

Beykozlu

New member
DG Okonjo-Iweala şunları söyledi: “Cabo Verde'nin Balıkçılık Sübvansiyon Anlaşmasını resmi olarak kabul etmesinden memnuniyet duyuyorum. Cabo Verde için kıyı balıkçılığının önemi göz ardı edilemez: Nüfusun yüzde 80'i kıyıda yaşıyor ve bu sular gıda güvenliği ve geçim kaynağının yanı sıra genel ulusal ekonomiyi de sağlıyor. Anlaşmanın Cabo Verde'nin kıyı topluluklarının refahı üzerindeki olumlu etkisine tanık olmayı sabırsızlıkla bekliyoruz ve diğer DTÖ üyelerinin de bu önemli anlaşmanın yakında yürürlüğe girmesini sağlamak için aynı yolu izleyeceğini umuyoruz.”

Büyükelçi Delgado şunları söyledi: “Ülkem Cabo Verde Cumhuriyeti, önemli bir deniz alanına sahip bir okyanus devletidir. Bu nedenle okyanusun balıkçılık kaynaklarının sağlıklı ve etkili yönetimi konusunda kazanılmış bir menfaati vardır. Durumun böyle olmasından memnuniyet duyuyorum.” DTÖ Balıkçılık Sübvansiyonları Protokolü bu yönde ilerliyor. Cabo Verde bu nedenle bu protokolü resmi olarak kabul etmeye karar verdi. Bu protokolün balıkçılığın korunmasına ve muhafaza edilmesine yönelik tedbirlerin güçlendirilmesine büyük katkı sağlayacağından eminim. Bu Protokolün Cabo Verde Kabul Sertifikasını size iletmekten onur ve mutluluk duyuyorum. Bunun erken yürürlüğe girmesini sabırsızlıkla bekliyoruz ve bu amaçla, henüz bunu yapmamış olan diğer Devletleri, bu Protokol dahil olmak üzere kabul belgelerini tevdi ederek bize katılmaya teşvik ediyoruz.

Cabo Verde Kabul Aracı, anlaşmayı resmi olarak kabul eden toplam DTÖ üyesi sayısını 56'ya çıkarmaktadır. Bu, anlaşmanın yürürlüğe girmesi için gereken sayının yüzde 51'idir (DTÖ üyelerinin üçte ikisi).

Balıkçılık Sübvansiyonlarına İlişkin Anlaşma, 12-17 Haziran 2022 tarihlerinde Cenevre'de düzenlenen DTÖ'nün 12. Bakanlar Konferansında (MC12) oybirliğiyle kabul edildi ve balıkçılık sübvansiyonlarının yaygın şekilde tükenmesinde kilit bir faktör olan zararlı sübvansiyonları engellemek için yeni, bağlayıcı, çok taraflı kurallar getiriyor. balıkçılık dünyanın balık stoklarıdır. Buna ek olarak, anlaşma, gelişmekte olan ülkelerin ve en az gelişmiş ülkelerin ihtiyaçlarını tanıyor ve onlara, taahhütleri uygulamalarına yardımcı olmak için teknik yardım ve kapasite geliştirme sağlayacak bir fon oluşturuyor.

Anlaşma, yasa dışı, rapor edilmemiş ve düzenlenmemiş (IUU) balıkçılığın desteklenmesini yasaklıyor, aşırı avlanan stokların avlanmasının desteklenmesini yasaklıyor ve düzenlenmemiş açık denizlerde balıkçılık için verilen sübvansiyonlara son veriyor.

Üyeler ayrıca MC12'de, Şubat 2024'te Birleşik Arap Emirlikleri'nin Abu Dabi kentinde gerçekleşmesi planlanan MC13 Anlaşmasının disiplinlerini daha da geliştirecek ek hükümler için önerilerde bulunmak amacıyla çözülmemiş konularla ilgili müzakerelere devam etme konusunda da anlaştılar.

Sözleşmenin tam metnine buradan ulaşabilirsiniz. Kabul belgelerini yatıran üyelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz. Üyelere yönelik değişiklik protokolünü kabul etme bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.​

paylaşmak