DTÖ | 2023’ten Haberler

Beykozlu

New member
Ticaret ve toplumsal cinsiyet konulu DTÖ eğitim kursu, ticaret müzakerecileri ve ticaret, dış ilişkiler ve finans dahil olmak üzere çeşitli departmanlardan hükümet yetkililerine yönelikti. Kursun amacı, yetkililerin ticaret ve toplumsal cinsiyet konularındaki uzmanlığını artırmak ve toplumsal cinsiyet konularını ticaret politikalarına ve kalkınma hedeflerine entegre etmeye yönelik politika araçları konusunda rehberlik sağlamaktı.

Dersler, grup egzersizleri ve beyin fırtınası oturumları, katılımcıların kadınların ticaret ve ekonomik fırsatlara daha iyi erişimini destekleyen ticaret politikalarını analiz etme, formüle etme ve uygulama becerilerini geliştirmelerine olanak sağladı. Ayrıca, standartları ve yeniliği çevreleyen ticaret ve toplumsal cinsiyet konularına aşinalık kazanma ve kadına yönelik şiddeti tartışma fırsatı buldular.

“Cinsiyet eşitliği hedefleri 21. yüzyıl gündeminin bir parçası. Arjantin Dışişleri, Uluslararası Ticaret ve İbadet Bakanlığı Birinci Sekreteri Frederico Petrecca, “Bu nedenle, bu konuların ticaret için neden ve nasıl önemli olduğunu anlamak, bu kursun önemli bir yönüydü” dedi. Kurs, ticaretin kadınlar üzerindeki etkisine dair kapsayıcı bir görüş sunarak, bunun uluslararası anlaşmalar ve müzakereler ile iç politika üzerindeki etkilerini değerlendirmemizi sağladı” dedi.

Benin Dışişleri Bakanlığı Ekonomik ve Uluslararası Ticari İlişkiler Direktörü Inès Monwanou, eğitim kursunun katılımcıların uluslararası ticarette kadınlara yönelik fırsatları teşvik etme konusundaki deneyimlerini ve en iyi uygulamalarını paylaşmalarına da olanak sağladığını belirtti. “Kurs, özellikle kadın girişimciliğinin geliştirilmesiyle ilgili olarak, politikalar önermeme ve cinsiyet unsurlarını ticaret politikalarına entegre eden kararlar almama yardımcı olacak” diye ekledi.

Togo Ticaret, Sanayi ve Yerel Tüketim Bakanlığı’nda ticaretle uğraşan kadınlar ve gençler için irtibat noktası olan Akouvi Soke Kholly, kursta sunulan politika araçlarının ve simülasyon alıştırmalarının ona toplumsal cinsiyete duyarlı ticaret politikaları tasarlama konusunda yardımcı olduğunu vurguladı.

Kamerun Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret Sözleşme Yöneticisi Eric Ambassa, Kamerun şu anda DTÖ’de Afrika Grubunu koordine ettiği için ticaret ve toplumsal cinsiyet konularını anlamanın özellikle önemli olduğunu söyledi. “Benim başkentim açısından, gayri resmi çalışma grubunda ticaret ve toplumsal cinsiyet konularında neler yapıldığına dair bir genel bakışa sahip olmak ve DTÖ’de devam eden diğer tüm faaliyetler ve müzakereler hakkında iyi bilgi sahibi olmak önemlidir” dedi.

Fildişi Sahili Ticaret, Sanayi ve KOBİ Teşvik Bakanlığı’nda uluslararası ticaret anlaşmaları başkanı Adjara Tuo Epse Dosso, kazandığı bilgilerin, ülkesinin ticaret politikasını kadınların ticaret kapasitelerini güçlendirecek şekilde uygulamasına yardımcı olacağını söyledi. “Bu kurs, tüm Afrika ülkeleri için büyük önem taşıyor ve özellikle toplumsal cinsiyet konularını henüz ticaret politikalarına entegre etmemiş olanlar için yararlı olabilir.”

Eğitim kursu, Afrika, Latin Amerika, Asya ve Doğu Avrupa’dan gelen hükümet yetkilileri için Fransızca olarak gerçekleştirildi. 2023’te sunulacak diğer eğitim fırsatları arasında, Şubat 2024’te gerçekleşecek olan 13. Bakanlar Konferansı öncesinde Cenevre delegeleri için özel bir oturum yer alıyor. Ayrıca 2024 yılının ilk çeyreğinde İspanyolca konuşan memurlar için yüz yüze kurs düzenlenecektir.

Bu faaliyetler, DTÖ’nün Ticaret ve Toplumsal Cinsiyet 360° stratejisinin, DTÖ’nün ticaret ve toplumsal cinsiyete ilişkin kapasite geliştirme programının bir parçasıdır.

paylaşmak