Cumhurbaşkanı başdanışmanı Çevik: Erdoğan büyükelçiler konusunda fazlaca kararlı

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı başdanışmanı Çevik: Erdoğan büyükelçiler konusunda fazlaca kararlı
BBC Newshour’a konuk olan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik, “Büyükelçiler hudut dışı edilecek mi?” sorusuna “Doğrusu bilmiyorum, Erdoğan fazlaca kararlı ve Türkiye’nin hakarete uğradığı düşüncesinde” cevabını verdi, Türkiye haricinde öbür Avrupa ülkelerinin de AİHM kararlarına uymadığını ileri sürdü.

Yaşananların ‘Görülmemiş bir durum’ olduğunu tekraren vurgulayan Çevik’e sunucu “Peki Avrupa Kurulu kurucu üyesinin AİHM sonucunı yok saymak görülmüş şey mi” sorusuna, öbür ülkelerin de AİHM kararlarını yok saydığını ileri sürerek yanıt verdi.

Röportajın ilgili kısmı şöyle:

Çevik: “Bu sıkıntıya karışmış ülkelerden bu büyükelçiler, ülkelerine danışmayıp kendi başlarına hareket etmişlerse… bu hayli garip olur. Dahli olan ülkeler çıkıp konuşmalı.”

Sunucu: Yani 10 büyükelçinin kendi başlarına hükümetlerine müracaattan bu biçimde bir şey yapmayacağını rahatlıkla var iseyabiliriz. İki yıl evvel Osman Kavala’nın makul bir kuşkunun olmaması sebebi öne sürülerek derhal özgür bırakılmasına dair AİHM’de alınan karara dikkat çekiyorlar. sıradançe Türkiye’nin bu karara uymasını söylüyorlar”

Çevik: Bu daha evvel diğer bir yerde karşılaşılmış bir şey mi? Hiç NATO ülkesinde bu biçimde bir şey yaşandığını duydunuz mu?

Sunucu: Pekala Avrupa Konseyi’nin kurucu üyesi, AİHM kararlarının uygulanmasını öngoren bir ülkenin bu biçimde bir sonucu görmezden gelmesi görülmüş bir şey mi?

Çevik: Daha evvel bu biçimde ülkelerin kesin kararları yok saydığı hiç olmadı mı geçmişte? Yani, bu legaldir ya da bizim yaptığımız budur demiyorum lakin, başka ülkeler de misal şeyler yaptı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tutuklu Osman Kavala’nın hür bırakılması talebiyle açıklama yapan 10 büyükelçiyle ilgili olarak “İstenmeyen kişi ilan edilmeleri için gerekli talimatı dışişleri bakanımıza verdim” demişti.
Alıntıdır