Çocukluk hayalini gerçekleştirmek için bağlama kursuna gidiyor

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Çocukluk hayalini gerçekleştirmek için bağlama kursuna gidiyor
İPEKYOLU, VAN (İHA) – Van‘ın İpekyolu ilçesinde yaşayan Cangül Yoldaş, çocukluk hayalini gerçekleştirmek için bağlama kursunu gidiyor.

İpekyolu ilçesinde ikamet eden Cangül Yoldaş (55) isimli vatandaş, çocukluğunda daima bağlama çalmak istedi. Fakat erken yaşta evlilik ve aile sorumluluğu niçiniyle bu isteğini bir türlü gerçekleştirme fırsatını yakalayamadı. Ortadan geçen uzun senelerdan daha sonra çocuklarını büyüten ve onların farklı mesleklere yerleştiren Yoldaş, çocukluk hayalini gerçekleştirmek için İpekyolu Halk Eğitim Merkezi tarafınca başlatılan bağlama kursuna yazıldı.

Hayalini gerçekleştirmek ve fazlaca sevdiği bağlamayı çalmak için haftanın beş günü kursa geldiğini İHA muhabirine anlatan Yoldaş, “Çoktandır düşünüyordum. daha sonra bir arkadaşımın toplumsal medyasında gördüm. Çok memnun oldum ve onunla irtibata geçtim. çabucak sonrasındada gelip kaydoldum. Çok hoş bir ortamımız var. Arkadaşlar cıvıl cıvıl ve hepsi öğrenciler. Tabi ben onların yanında anneleri üzere kalıyorum bir daha de epeyce mutluyuz” dedi.

“Kursa koştur koştur geliyorum”

Çocukluğundan itibaren bağlama çalmayı epeyce istediğini vurgulayan Yoldaş, “Erken evlendim ve erken çocuk sahibi olunca çocuklarıma baktım. daha sonra onları okuttum, onlar meslek sahibi oldular. Bende yapacak bir işim olsun diye geldim. Birinci kez çocuklarımın velisi olma haricinde okula bir emel uğruna geldim. Hem eğlenmek hem bir şeyler öğrenmek tıpkı vakitte hayata daha hoş bakmak için geldim” tabirlerini kullandı.

Haftanın 5 günü geldiği kursta ii saatin nasıl geçtiğinin farkında bile olmadığını aktaran Yoldaş, “Bağlama çalarken o anki hissim anlatılmaz, fazlaca keyifli oluyorum. Kendimi liseli öğrenciler üzere hissediyorum. Tahminen de o devirde aklımda kaldığı için memnunum. O saatin bitmesini istemiyorum. Lakin anneyim, eşim. O yüzden meskende sorumluluklarım var. Onun için koştur koştur gidiyorum ancak buraya geleceğim vakit da koştur koştur geliyorum” diye konuştu.

“Keşke dememek için gitmeliler”

Sanatla tanışmanın doğuştan başladığını da kelamlarına ekleyen Yoldaş, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Bir insanın sanat sevgisi küçükken olur. Ben daha ortaokul sıralarında iken müzik söylemeyi seviyordum. Bağlama çalmak da içimde daima bir ukdeydi. Keşke çalabilsem diyordum. daha sonra benim çocuklarım dayanak verdiler ve kendi ortalarında para toplayıp bağlamamı bile onlar aldılar. O kadar ki memnun oldular. Ben de kursa gideyim içimde kalmasın dedim. Benim üzere olanlara da tavsiyem çıkıp gelsinler ve bu stil etkinliklere katılsınlar. Daima konuta odaklanmak olmuyor. Problemler hiç bitmiyor. Bir bakmışsınız ki yaş gitmiş. Keşke şunu yapabilseydim, keşke bunu yapabilseydim. ‘Keşke’ dememek için bence gitmeliler.”

“Öğrenmenin yaşı yoktur”

Bağlama Kursu Hocası Sakine Zengi ise kursa 20 öğrencinin katıldığını belirterek, “Benim ortaokul, lise ve yetişkin öğrencilerim var. Öğrenmenin ve sanatın hiç bir biçimde yaşı yoktur. Cangül ablayı bu manada tebrik ediyorum. Bizler Cangül ablayı gördüğümüzde seviniyoruz. Bu yaşta bir öğrencimi olduğu için mutluyum” dedi.

Cangül Yoldaş’ın kursa gelmesinin öbür kursiyerleri de olumlu etkilediğinin altını çizen Zengi, “Diğer öğrenciler daha fazlaca hevesleniyorlar. Bu yaşta bir kişi bağlama öğreniyorsa, biz niye öğrenmeyelim, diye kursa kayıt yapıyorlar. O âlâ bir örnek. Muhakkak sanatın bir yaş yoktur” biçiminde konuştu. – VAN

İhlas Haber Ajansı / Mahallî
Alıntıdır