CHP’li Ağbaba: Savaşa gerek yok, gazı kessinler, 3 günde teslim oluruz

Nilosa

Global Mod
Global Mod
CHP’li Ağbaba: Savaşa gerek yok, gazı kessinler, 3 günde teslim oluruz
CHP Genel Lider Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Malatya Vilayet Başkanlığı’nda gerçekleştirdiği basın toplantısında gündeme ait kıymetli değerlendirmelerde bulundu.

TÜİK hayli makyajlamazsa yüzde 50’yi aşan enflasyon bakılırsaceğiz” tabirlerini kullanan Ağbaba, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye geçmiş devirde yaşamadığımız olayları yaşıyor. Hastaneler tıkanmış durumda, randevu alınamıyor. Yağ ve ucuz ekmek kuyrukları var. Bir fırıncı “veresiye yoktur” diye tabela asmış. Askıda ekmeği de 7 tane kalmış. Bu iktidar insanları ekmeğe muhtaç duruma getirdi. Birinci kere bunların periyodunda bayat ekmek kuyruğu oldu. Akşam geç saatlerde yoksul fukara ekmek almaya gidiyor. bir daha beşerler akşamları pazarda zerzevat almaya gidiyor. Kuyruk dediler, 40 yıl daha sonra yeniden kuyruklar başladı. O devirlerde insanlarda para vardı, eser yoktu; bugün eser var, para yok. Artırım gelmeyen hiç bir şey kalmadı. Yeni bir Maliye Bakanı var, “Merkez Bankasının siyaset faizini önemsizleştirdik” diyor. Buna mantıklı bir karşılık vermek mümkün değil. bu biçimde sıfır ya da yüz yap. Bugün de çıkmış “enflasyonu tek haneye indireceğiz” diyor. Şubat ayı enflasyonu Ocak’ta yapılan artırımlar niçiniyle 5 ila 7 oranında artmış durumda. TÜİK epeyce makyajlamazsa yüzde 50’yi aşan enflasyon bakılırsaceğiz. Bırakın çift haneleri, üç haneli enflasyonlar nazaranceğiz. Şu an baharı yaşıyoruz.”

‘AKP tipi medya özgürlüğü trol-savcı-RTÜK iş birliğiyle işliyor’

Ağbaba ‘her gün yeni bir mazeret ile insanların linç edildiğini‘ belirtti ve şunları söylemiş oldu:

“Dünyanın öteki ülkelerindeki demokrasi durumuyla Türkiye’nin durumunu karşılaştırmak imkânsız hale geldi. Her gün yeni bir mazeretle bir insan linç ediliyor. Tam 5 yıl evvel yazdığı bir müzik kelamı niçiniyle bir sanatçı linç ediliyor. Geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında söylenen bir Çerkez atasözü niçiniyle bir gazeteci tutuklanıyor. Basın özgürlüğünü geliştirdik diye basın özgürlüğü yok edildi. Yandaş kanallar pohpohlanırken Halk TV, tele 1, KRT, Fox üzere kanallar ayrıntılı nezarete tabi tutulmuş durumda. Evvel troller devreye giriyor insanları maksat gösteriyor, akabinde Saray’ın savcıları devreye giriyor, insanları apar topar gözaltına aldırıp, tutuklatıyor. Ülkede Erdoğan adaleti trol-savcı iş birliği ile işliyor. Tabi birde RTÜK Lideri var, Biliyorsunuz o da AKP’nin çift maaşlı yandaşlarından. Benim “trollerden ne eksiğim var” diyor. Bugün TELE 1 için RTÜK’ün olağanüstü toplanacağını duyduk. Buradan gelecek kararları da varsayım edebiliyoruz. Cumhuriyet ve Atatürk ihtilallerinin yılmaz savunucusu Uğur Mumcu’nun mevt yıl dönümüne denk gelmesi ayrıyeten dikkat caziptir. Ne yaparlarsa yapsınlar, gazeteciler ülke gerçeğini lisana getirmeye devam edecek.”

‘Gazı kessinler, 3 günde teslim oluruz’

Türkiye’nin elektrik üretememesini’ eleştiren CHP’li Ağbaba, “Dünya bizi kıskanıyor, Almanya hasetinden çatlıyor, galaksi önderimiz var lakin beğenmedikleri ülke 10 gün gaz vermeyince ülkede üretim tümden duruyor. Savaşa gerek yok, gazı kessinler, 3 günde teslim oluruz. İhracata dayalı büyüme diyen siz değil misiniz? Sanayi üretim yapmadan nasıl büyüyecek bu ülke? Yıl olmuş 2022, elektrik üretemiyoruz, bunlar elektrik otomobil satışları arttı diye haber yapıyorlar. Tuz Gölü’nde depolama tesisler ne iş yapıyor? Bilmiyoruz. Bu öngörüsüzlüğün kararında, ne yazık ki, toplu işten çıkarmalar yaşanabilir. Konutlarda kesilmesin diye, endüstride elektriği kesiyorlar. Siz bostan korkuluğu musunuz? Üç gün boyunca üretim duracak” dedi.

‘Bu faturalarla esnafın ayakta kalması mümkün değil’

Elektrik faturalarındaki fahiş artışa da dikkat çeken Ağbaba, esnafın durumuna dikkat çekti:

“Konutlarda ve iş yerlerinde fiili bir elektrik kesintisi yaşanacak. Ödenen faturalar niçiniyle yakında beşerler buzdolabı çalıştıramayacak, lambayı yakamayacak. Vilayet binamızın yalnızca bir katında elektrik 21 Haziran’da 536 lira gelmiş. 21 Aralık’ta 1.187 TL fatura gelmiş. Çabucak bir ay daha sonra bugün, elektrik faturası 1.834 liraya çıkmış. Haziran’ın tam 3,5 katı fatura artmış. Bir diğer örnek ise bir MONOPOL bayisinden. 21 Aralık’ta 2.352 TL olan fatura 4.314 TL olmuş. İki katına çıkmış neredeyse. Kış olduğu için üstelik bayide daha az dolap çalıştırılıyor. Buna karşın faturalar katlanmış. Bir restoranda Kasım 14.400 TL lira olan faturanın Ocak ayında 25 bin lirayı geçmesi bekleniyor. OSB’lere doğalgaz verilemediği için üretim duruyor, dükkanlarda ve konutlarda ise beşerler elektriklerini kısıyor. 2019’da ortalama bin 500 TL, 2020 yılında ortalama 2 bin TL, 2021 yılında ortalama 4 bin 250 TL gelen küçük bir esnafa, küçük bir restorana bu yıl ocak ayında tam 7 bin 316 TL elektrik faturası gelmiş. Bu, esnafın batması demek. Hem elektrik artırımları, hem doğalgaz, birebir vakitte sigorta primleriyle esnafın yaşayabilmesi mümkün değil.”

‘Acil önlem alınmazsa Türkiye iktisadı çökecek’

Küçük ve orta uzunluk işletmelerin girdi maliyetlerine yenildiğini vurgulayan Ağbaba, “Endüstrici kesinti niçiniyle üretim yapamıyor. Esnaf fatura ve primlerden iş yapamıyor. Çiftçi de maliyetler niçiniyle grup biçemiyor. Hükûmeti bu üçünü birebir anda başardığı için tebrik etmek lazım. AKP Genel Lideri Erdoğan “Kurdaki rekabet gücü yatırım, üretim ve istihdamda artışa niye olur” demişti. Dediklerinin aykırısı oldu, Yalnızca “döviz kurunda köpüğü aldık” dedikleri Aralık ayında 4 bin 57 şirket kapandı. Küçük ve orta uzunluk işletmeler; evvel girdi maliyetlerine yenildi, artık de elektriğe ve doğalgaza gelen artırımlarla bir hezimet daha aldı. 2021 yılının genelinde; tasfiye edilen, re’sen kapatılan ve kapanan şirket sayısı 82 bin 235 oldu. Erdoğan 2022 yılı en parlak yılımız olacak diyor lakin hayatın gerçekleri bizlere öteki şeyler söylüyor. Merkez Bankasının yüzde 14 faizine bakmayın, Hazine yüzde 26’yla borçlanıyor. Ortadaki fark davulla zurnayla eğlenen benim Malatyalı hemşerilerimin cebinden çıkıyor. Bu beşerler davul zurna çalmaya devam etsin, başına da Öznur Çalık geçsin. Fakirleşme devam edecek, önlem alınmazsa ekonomimiz çöküşle karşı karşıya kalacak” dedi.

‘Gri pasaport soruşturması ne oldu?’

Ağbaba, Türkiye’de başta Malatya Yeşilyurt ve Ordu Korgan belediyeleri olmak üzere epeyce sayıda belediyenin hizmet pasaportlarıyla Almanya’ya insan kaçırılmasıyla ilgili olarak da şunları söylemiş oldu:

“Malatya geçtiğimiz yıl iki olayla gündeme geldi. Dünyada eşi gibisi olmayan bir biçimde insan kaçakçılığı yaptılar. Ayrıyeten Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğünde uyuşturucu yakalandı. Yerli, ulusal ve muhafazakâr bir idare altında uyuşturucu yayıldı. Zenginleri kokain, yoksulları hap içiyor. Bakanlık, valilik üç maymunu oynuyor. Sivil toplum kuruluşlarının niçin sesi çıkmıyor? Uyuşturucuyla ilgili niyetlerinizi de duymak istiyoruz. Bir gri pasaport soruşturması vardı, ne oldu? Bilen var mı? Neredeyse bir yıl olacak. Kabahat İşleri Bakanı “soruşturma başlattık, müfettişlerimiz gorevde” diye naralar attı. Sonuç sıfır! Ceza alan var mı? Yok. Aktif soruşturma var mı? Yok. 3-5 gariban memurun misyonuna son verdiler. Önergelerimize soruları dahi okumadan, üçer kere “soruşturma sürüyor” cevabını verdiler. Biz bu mevzunun peşini bırakmayacağız.”

‘Yeni Malatyaspor’u sahipsiz görüyorlar’

“Yeni Malatyaspor maalesef bir koalisyon ile bir ittifakla, bir el birliği ile bu duruma getirildi. Tam lig başlarken İstanbul’da lider adayı aradılar. AK Partili Milletvekilleri toplantı yaparak lider adayı aradılar. O günden beridir Yeni Malatyaspor berbata gidiyor. Burada kulüp idaresinin sorumluluk alması gerekiyor. Maalesef idare ve siyasetçiler, federasyon iş birliği ile Yeni Malatyaspor ’un hakları elinden alınıyor. Önemli bir lobisi olmadığı için Yeni Malatyaspor ’a gelen vuruyor, giden vuruyor. Hakem yanılgılarını VAR görmüyor. Niçin, zira Yeni Malatyaspor’u sahipsiz görüyorlar. Sen iktidar partisisin, Federasyon Lideri da senin adamın. Her gün iş verdiğin 5’li çetenin üyesi. Müdahale etsenize! Bu kentin prestiji olan Yeni Malatyaspor el birliği ile yok ediliyor. Ligde yalnızca Yeni Malatyaspor düşmez. Malatya bir alt lig düşer. Bu niçinle herkesi Yeni Malatyaspor ile birebir safta yer almaya, Yeni Malatyaspor’a takviye vermeye davet ediyorum. Bizim de üzerimize düşen ne var ise her manada dayanak vermeye hazır olduğumuzu Malatya Basının önünde açıklıyorum.”

‘Başkan Gürkan, Erdoğan’a kılıç vereceğine kar paklığını denetim etsin’

Malatya Belediye Lideri Selahattin Gürkan’a da seslendi Ağbaba ve “Bu ortada Malatya’da kar yağarken, Belediye Lideri Selahattin Gürkan Erdoğan’a Damascus kılıcı ikram etti. Lider keşke biraz da sokak ortalarındaki karları temizleseydi. Malatya’da güneş doğarsa kar eriyor. Dua edelim ki Allah’a güneş doğsun kar erisin. Malatya’da ağır kar yağışı niçiniyle bir halı sahanın çatısı çöktü, Galericiler Sitesi’nde iş yerlerinin önündeki çatılar çöktü, değişik yerlerde tavuk çiftliklerinin, Arapgir ve Yazıhan’da ağılların çatıları çöktü, kardan olumsuz etkilenen esnaflarımıza ve hayvan üreticilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bu hafta da kar yağacak, umarım önlem alırlar” dedi.

‘Malatya’da üniversiteler şahsa özel ilanlarla gündeme geliyor’

“Milletvekili seçildiğim günden beri, Malatya’nın bedellerini tartıştırmamak için elimden geleni yaptım. Bu kıymetlerimiz içerisinde İnönü Üniversitesi ve daha sonrasında açılan Turgut Özal Üniversitesi var. Üniversitelerimizin bilim yuvası olmasını, bilim ile öne çıkmasını istiyoruz. Lakin her iki üniversitemizde de şahsa nazaran açılan ilanlar, bireye bakılırsa yapılan imtihanlar bizleri derinden yaralıyor. 10 yılı aşkın müddettir takım bekleyen bireyler dururken ilandan 3 gün evvel tez savunmasına giren şahsa özel takım ilanına çıkılması etik değildir. İŞKUR’un Toplum Faydasına Programlar kapsamında vücut çalışanı olarak girilen üniversitede 2 yıl daha sonra öğretim üyesi olunmaz, tüm kriterler uygun olsa da milyonlarca üniversite mezununun işsiz gezdiği ortamda bu yapılmamalı. Malatya’mızın ismini bilimsel çalışmalar ile Türkiye’ye duyurmasını beklediğimiz her iki üniversitenin liyakatsizlik örnekleri ile gündeme gelmesi kabul edilemez.”
Alıntıdır