Bakan Varank: Maden ocağındaki patlamayla ilgili gerekli soruşturma başlatıldı

Beykozlu

New member
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KartalDernek tarafınca düzenlenen “Zirve Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”nin açılışında bir konuşma gerçekleştirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Amasra’daki maden ocağındaki patlamayla ilgili gerekli soruşturmanın başlatıldığını bildirerek, “Tüm boyutlarıyla inceleme devam ediyor. Bu kazada dikkatsizliği, sorumluluğu bulunan kim var ise cezasını çekecektir. Bundan da emin olmanızı istirham ediyorum.” dedi.

Bakan Varank, dün Bartın’dan iç yakan, fazlaca üzücü haberler aldıklarını, maden ocağında yaşanan patlama kararı hayatını kaybeden işçilerin bulunduğunu, bu niçinle içinin buruk olduğu lisana getirdi.

“Devletimiz tüm imkanlarını seferber etti”

Varank, hayatını kaybeden madencilere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabrı cemil niyaz ettiğini tabir ederek, şunları kaydetti:

“Yaralanan kardeşlerime de acil şifalar diliyorum. Olayın duyulduğu birinci adan itibaren devletimiz tüm imkanlarını seferber etti. Bakan arkadaşlarımız Bartın’a giderek çalışmaları yakından takip ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız da Diyarbakır’daki programını iptal etti, bugün oraya geçerek çalışmaları şahsen denetim edecek. Arama kurtarma başta olmak üzere, patlama ile ilgili tüm konularda bütün kurumlarımız çalışmalarını titizlikle sürdürüyor. Bölgedeki sıhhat grupları ve hastaneler yaralı kardeşlerimiz için seferber edildi. Bunlara ek olarak bir acil müdahale ünitesi kuruldu. bir daha gereksinim halinde ambulans uçaklarımız, helikopterlerimiz esasen vazifelerini yapmak üzere hazırda bekliyor.”

“Bu kazada dikkatsizliği, sorumluluğu bulunan kim var ise cezasını çekecektir”

Varank, bunun üzere üzücü hadiselerin birtakım provokatörlerin istismarına açık hale geldiğini aktararak, “Lütfen kimse provokatif ve dezenformasyon içeren arka niyetli içeriklere prestij etmesin. Patlamayla ilgili gerekli soruşturma esasen başlatıldı, tüm boyutlarıyla inceleme devam ediyor. Bu kazada dikkatsizliği, sorumluluğu bulunan kim var ise cezasını çekecektir. Bundan da emin olmanızı istirham ediyorum. Olayın bilgileri netleştikçe, en hakikat bilgiler, aslına bakarsan vaktinde resmi kurumlarımız tarafınca şu anda kamuoyuyla paylaşılıyor, paylaşılmaya da devam edecek.” diye konuştu.

“Milli Teknoloji Atağı Vizyonu ideali için çalışıyoruz”

Varank, devletlerin, birbirlerine karşı üstünlüğü savaşlarla değil ekonomilerle kurduğunu anlatarak, Türkiye’yi güçlendirecek, ekonomik ve teknolojik bağımsızlığı tahkim edecek bir jenerasyon olmalarının en büyük hayali olduğunu söylemiş oldu.

“Sevgili gençler, şunu asla unutmayın” diye seslenen Bakan Varank, “Bizim Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde belirlediğimiz ve uğrunda gece gündüz çalıştığımız bir idealimiz var. Ulusal Teknoloji Atılımı Vizyonu. Biz bu vizyonla kritik teknolojilerin yalnızca pazarı değil, bununla birlikte üreticisi olan bir Türkiye’yi inşa etmek istiyoruz. Bu emelle yürüttüğümüz tüm çalışmaların merkezine de gençlerimizi koyuyoruz.” diye konuştu.

Varank, Deneyap Teknoloji atölyelerini bu sebeple hayata geçirdiklerini anımsatarak, “Ortaokul ve lise çağındaki öğrencilerimize burada yapay zekâ, robotik, kodlama, nanoteknoloji, havacılık ve uzay eğitimleri veriyoruz.” formunda konuştu.

“Girişimcilik için farklı bir başlık oluşturduk”

Milli Teknoloji Atağı Vizyonu ile hazırladıkları Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nde girişimcilik için farklı bir başlık oluşturduklarını tabir eden Varank, şunları kaydetti:

“Girişimciliğin dinamizmiyle kalkınan Türkiye’yi inşa edecek kapsamlı siyasetleri bu strateji çerçevesinde uyguluyoruz. Teknoloji tabanlı işler başta olmak üzere girişimcilik sürecinin her etabını hızlandıracak altyapıları ve gereksinim duyulan takviyeleri sağlayarak müteşebbislerin, bilhassa genç müteşebbislerin ömrünü kolaylaştırıyoruz. Kurduğumuz teknoparklar, kuluçka merkezleri ve TEKMER üzere yapılarla yenilikçi iş fikirlerinin ticarileştirildiği yerlerle aslında Türkiye’de bir dinamizm inşa ediyoruz.

Buralarda, girişimcilere fiziki imkanlardan, vergisel avantajlara mentörlükten network dayanağına kadar biroldukca kolaylaştırıcı imkân sunuyoruz. Bu altyapılar olağan olarak fazlaca değerli lakin tek başına kâfi değil. Zira girişimcilik söylemiş olduğinizde en kıymetli konulardan birisi girişimcilerin kolay bir biçimde finansmana ulaşabilmesi. Finansman konusu hala girişimcinin önündeki en büyük soru işareti olarak önümüzde duruyor. Biz de gerek kendi kurduğumuz gerekse takviye sağladığımız fonlarla girişimcilerimizin kullanabileceği kaynaklar oluşturuyoruz. TechInvesTR, Teknoloji-İnovasyon Fonu ve Bölgesel Teşebbüs Sermayesi Fonu şahsen bizim Bakanlığımızın kurduğu fonlar. Bilişim Vadimizde biz kendi yatırım fonumuzu oluşturduk.”

Bakan Varank, geçen gün Hacettepe Teknopark’a gittiğini, üniversiteden yeni mezun biriyle tanıştığını anımsatarak, kendi şirketini kurduğunu, oyun geliştirdiğini, 9 kişilik takımının olduğunu söylemiş oldu.

“Aslında önümüzdeki devirde katma kıymeti aslında sizin üzere gençler oluşturacak”

Söz konusu girişimcinin geliştirdikleri oyunu ABD’ye 200 milyon dolara sattığını öğrendiğini anlatan Varank, “Bunu sattıktan daha sonra da ben nitekim şundan gurur duyuyorum, ‘Biz bu sene 200 milyon liraya yakın vergi ödeyeceğiz ve inşallah ben vergi rekortmenleri ortasına gireceğim.’ dedi. Bakınız gencecik bir dostunuz. 200 milyon dolarlık katma kıymet üretebiliyor. O arkadaşımız şunu söylemiş oldu, aslında iş yapış prosedürlerinin ne kadar değiştiğini göstermesi açısından hayli değerli, ‘Ben 9 arkadaşımı da şirkete ortak ettim, hepsi şu anda milyoner’ dedi. Aslında önümüzdeki periyotta katma bedeli aslında sizin üzere gençler oluşturacak. Bizler de onun altyapısını hazırlamak için çalışıyoruz. Muvaffakiyet öyküsünü siz pahalı gençlerimiz yazacaksınız.” diye konuştu.

Varank, milletlerarası medyanın Türkiye’nin ürettiği insansız hava araçlarından bahsetmiş olduğu haberler olduğunu anlatarak, insansız hava araçlarının geliştirildiği takımın yaş ortalamasının 30’un altında olduğunu, gençlere bunun için kıymet verdiklerini vurguladı.

29 Ekim’de Togg fabrikasının resmi açılışını yapacaklarını, seri üretim araçların banttan ineceğini bildiren Varank, bu heyecan verici işlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde imza atmanın gurur verici olduğunu, Togg piyasaya çıktığında her insanın gururu olacağını söylemiş oldu.

Konuşmasının akabinde Bakan Mustafa Varank, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin Kartal Bilim Üssünü gezerek öğrencilerin projelerini dinledi.

– “İçinde bulunduğumuz sürecin merkezî kavramı inovasyon”

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Özkan Öztürk ise açılış konuşmasında, insanın ortasında bulunduğu tabiata müdahale ederek, kültür ve medeniyet kurabilen yegane varlık olduğunu belirterek, insanın daha güzel bir dünya için bitimsiz bir yenilik süreci arayışında olduğunu vurguladı.

Her nefes alışta yenileniyor olmak üzere bilim, kültür ve teknolojik gelişmelerin de soluk alıp verdiğini tabir eden Öztürk, “Günümüzde merkezî bir kavram olarak inovasyon terimiyle tabir edilen bu süreç bilim ve teknoloji üretme, insan yetiştirme kapasitesi ölçüsünce gerçekleşiyor. Dördüncü sanayi ihtilali olarak isimlendirilen ortasında bulunduğumuz bu sürecin merkezi kavramı bu sebeple inovasyon olarak ortaya çıkıyor.” diye konuştu.

Öztürk, çağın fikir yörüngesinin etrafında inovasyon, enformasyon, AR-GE, teşebbüs, tasarım, sürdürülebilirlik, yapay zeka, dijital kültür, robotlar, arttırılmış gerçeklik, akıllı sistemler, objelerin internetinin seyrettiğini söylemiş oldu.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Lideri Mahmut Kayacık da son senelerda yükselişte olan teknolojileri ve ülke bazında gerçekleşen gelişmeleri konuşacakları bu tepede, Bakan Varank’ı görmekten memnunluk duyduğunu belirterek, “İki gün boyunca gerçekleşecek olan bu doruğun hayırlara vesile olmasını, hedeflenen bilgi ve deneyim transferinin gerçekleşmesini, tüm iştirakçilerimizin bundan çokça yarar görmesini temenni ederim.” dedi.

Bu ortada, Arz Portföy ve Takas İstanbul ana sponsorluğunda, KartalDernek tarafınca düzenlenen “Zirve Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Bugün girişimcilikten yazılıma, “metaverse”den insansız teknolojilerine, havacılık ve uzay endüstrisinden savunma endüstrisine kadar ele alınacak paneller, yarın da devam edecek. Doruğun keynote sunumlar, birinci adım dersleri ve yarışlarla iştirakçilere güzel bir tecrübe yaşatması bekleniyor.

Okumaya devam et...