Araştırma Altyapıları Komitesi oluşturuldu

Beykozlu

New member
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yaptığı çalışmalarda eksikliğini hissettiği ve çalışmalara katkısı olabilecek konseylerden birini daha hayata geçirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, 6550 Sayılı Araştırma Altyapılarının Desteklenmesine Dair Kanunun Uygulanmasına Ait Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

STRATEJİ VE ÖNCELİKLER BU KONMİSYON TARAFINDAN BELİRLENECEK

Buna nazaran, araştırma altyapılarıyla ilgili genel strateji ve evvelari belirlemek, uygulamaya yönelik yol haritasını onaylamak gayesiyle Araştırma Altyapıları Kurulu oluşturuldu.

KURULDA YER ALACAK KURUMLAR

Yönetmelikle, Araştırma Altyapıları Şurası yerine Araştırma Altyapıları Kurulu oluşturuldu. Bu kurulda, Sanayi ve Teknoloji Bakanının başkanlığında, Ulusal Eğitim Bakanı, Yükseköğretim Heyeti Lideri, Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Siyasetleri Heyeti, Eğitim ve Öğretim Siyasetleri Konseyi başkanvekilleri ile Strateji ve Bütçe Lideri yer alacak.

İzleme ve Yeterlik Kıymetlendirme Komitesi de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ilgili bakan yardımcısı başkanlığında, Ulusal Eğitim Bakanlığının ilgili bakan yardımcısı, Yükseköğretim Heyeti Lideri ve TÜBİTAK Lideri ile toplanacak.

KARARLAR OY ÇOKLUĞU İLE ALINACAK

Komitede kararlar, oy oldukçaluğuyla alınacak ve komite üyeleri toplantıya telekonferans formülüyle de katılabilecek.

İlgili yükseköğretim kurumuna müracaat için verilen mühlet komite tarafınca uzatılabilecek.

KOMİTENİN İŞLEYİŞİ

Ortak araştırma altyapısı olmak hedefiyle yeterlik başvurusu yapan araştırma altyapısının müracaat evrakında fikri ve sınai mülkiyet haklarının paylaşımı ile gerekli görülen başka konuların yer aldığı paydaşlık protokollerine yer verilecek.

Yeterlik sonucu verilmiş araştırma altyapısının yeterlik şartlarını taşımaya devam edip etmediği ilgili takvim yılı sonu prestijiyle yıllık olarak TÜBİTAK bünyesinde oluşturulan sekretarya tarafınca izlenip pahalandırılacak.

Ayrıyeten, yeterlik müddetinin üçüncü yılı ortasında yahut üçüncü yılın tamamlanmasını takiben sekretarya tarafınca kapsamlı orta kıymetlendirme yapılacak. Sekretarya, araştırma altyapısının kapsamlı orta kıymetlendirme sürecini yıllık performans izlemesini de kapsayacak biçimde yürütebilecek.

YETERLİLİK VE SONA ERME MÜDDETİNE KOMİTE MÜDAHALE EDEBİLECEK

Yönetmeliğin, yeterlik kıymetlendirme, kuruluş protokolü, performans izleme ve orta kıymetlendirme, araştırma altyapısının yeterliliğinin yenilenmesi, araştırma altyapısının sona ermesi ve tasfiyesi süreçlerine dair düzenlemelerde belirtilen müddetlerin 6 aya kadar ertelenmesi ve/veya uzatılmasına kurul yetkili olacak.

Okumaya devam et...