Ali Babacan’dan ’20 Aralık’ savı: Geriden cayır cayır dolar sattılar

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Ali Babacan’dan ’20 Aralık’ savı: Geriden cayır cayır dolar sattılar
DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programında gündemi kıymetlendirdi.

Babacan parlamenter sisteme ait, “Parlamenter sistemin kendisi kadar, parlamenter sisteme geçinceye kadarki orta periyodun bugünden tasarlanması da hayli kıymetli. örneğin, o orta periyotta seçilecek cumhurbaşkanı ‘Parlamenter sistem istiyorum’ dedi lakin mevcut sisteme bakılırsa seçildi ve mevcut sistemin bütün yetkilerini aldı. Bu yetkiyi nasıl kullanacak? ‘Bu yetki hayli değerli. Bana müsaade verin, 2-3 sene bu yetkiyi kullanmam lazım’ diyorsa olmaz. bu biçimde niçin sistemi değiştirdik? ‘Parlamenter sistem istiyorum’ diyen cumhurbaşkanı adayı yahut adaylarının geçiş periyodunda nasıl çalışacaklarını baştan deklare etmeleri lazım.” dedi.

‘6 ay yeter’

Babacan, parlamenter sisteminde, ‘6 ay‘ vurgusu yaptı:

“Parlamenter sistem üzerinde uzlaştık. Parlamenter sistem isteyen partilerin milletvekili sayısı 360’ı, 400’ü geçtiği tabloda neyi bekleyeceğiz? 6 ay kâfi. Baştan ne kadar ayrıntılı uzlaşırsak, seçimlerden daha sonra anayasayı değiştirmek o kadar kolay olur. ‘Cumhurbaşkanı yetkisi fazlaca kıymetli; 2-3 sene kullanılmalı’ denilirse biz bundan çabucak kuşku duyarız. ‘Hayırdır, ne oluyor?’ deriz.”

‘Ekonominin tabanında hukuk vardır’

Türkiye’de ekonomik krizin tahlili için tekliflerde bulunan Babacan, “Krizin çözülmesi yalnızca iktisat siyasetleriyle olmaz. Hukuk, adalet, uygun bir eğitim siyaseti, dış siyasette akılcı çalışma olmadan ekonomik meseleleri çözemezsiniz. İktisat kendi başına izole bir alan değildir, topyekûn tahlilin fakat bir kesimi olabilir. Türkiye ekonomisindeki krizleri çözmek istiyorsak evvela yeri sağlamlaştırmak gerekiyor. İktisadın yerinde hukuk vardır, adalet vardır, insan hakları vardır” dedi.

‘Erdoğan ne talimat verirse’

Merkez Bankası’na “Erdoğan’dan talimat alıyor” tenkidinde bulunan Babacan kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ayın 20’sinde Merkez Bankası’nın Para Siyaseti Heyeti var. Ne olacak, kimse bilmiyor. Merkez Bankası’nın kendisi de bilmiyor. Son gece Erdoğan ne talimat verirse, sabahleyin Merkez Bankası onu yapacak. 20 Aralık akşamı ve sonraki birkaç gün Merkez Bankası geriden cayır cayır dolar satmış. Aralık ayında tam 17 milyar dolar döviz satmış. Bu 17 milyarın 9 milyarını da saklı gizli tekniklerle yapmış. Bilhassa 20, 21, 22, 23 Aralık tarihlerinde bilinmeyen gizli, ağır bir döviz satışı var. Merkez Bankası’nın döviz durumu kasım sonundan aralık sonuna 17 milyar dolar düşmüş. Açıklasınlar bu niye düştü?”

‘Bütün faizler artmış’

Babacan “Cumhurbaşkanı’nın ‘Faizi indirdim, indireceğim’ dediği, yalnızca Merkez Bankası’nın bankalardan aldığı faiz” dedi ve şunları da söz etti:

“Sadece aralık ayında kredi faizi %23,50’den %29,55’e; ticari kredi faizi %18,88’den %24,37’ye çıkmış. Cumhurbaşkanı’nın ‘Faizi indirdim, indireceğim’ dediği, yalnızca Merkez Bankası’nın bankalardan aldığı faiz. Onun dışındaki bütün faizler artmış. Merkez Bankası yanlış bir karar aldığı anda ileriye hakikat enflasyon beklentisi artıyor. İleriye hakikat enflasyon beklentisi arttığı anda bütün faizler artıyor. Bu ülkenin hazinesi 40-50 milyar faiz öderken o devrin tertemiz bürokratlarına ‘faizci’ diyordu, meydanlarda yuhalatıyordu. Şu anda Meclis’ten geçirdiği bütçedeki faiz ödemesi 240 milyar.”
Alıntıdır