Alanya’da avokadonun Clifton çeşidi hasadı sürüyor

Beykozlu

New member
Türkiye’nin yüzde 70 avokado üretiminin yapıldığı Alanya’da Clifton çeşidinin hasadı sürüyor.

1990’lı yıllar başında Alanya ticari olarak üretilmeye başlanan avokadonun ekili olduğu alanlar alınan randımandan ötürü her yıl artıyor.

1 Ağustos’ta başlayıp 1,5 ay kadar hasadı sürecek avokadoların ihracatına eylül ayında başlanacak.

Avokadonun adet fiyatı 10 lira

Toplam 40 bin hektarda üretilen avokadonun adet fiyatı ise yaklaşık 10 liradan raflarda yer alıyor.

“Geçen yıl 13 ülkeye ihracat yaptık”

Her ay farklı cinste avokadonun hasadını yaptıklarını lisana getiren Alanya Avokado Üreticiler Birliği Lideri Hilmi Sevilgen, “Ülkemizin yüzde 70 avokado muhtaçlığını Alanya karşılamaktadır. Her ay farklı bir cins avokadonun hasadını yapmaktayız. Ağustos ayında Clifton cinsinin hasadı yapılıyor. Eylül ayı itibariyle ihracata gönderdiğimiz Zutano cinsi eserimizdir. Geçen yıl yaklaşık 13 ülkeye ihracat yapmıştık. Bu ihracat devrimiz başladı. Rusya, Ukrayna, Romanya, Bulgaristan, Azerbaycan, Gürcistan ve İran ihracatı en epeyce yaptığımız ülkelerdir.” dedi.

“Ülkemizde 60 milyon adet üretim var”

Avokadonun üretim alanının her geçen yıl arttığını belirten Sevilgen, “Avokado dikildikten 2-3 yıl daha sonra eser veriyor. Şu anda avokadonun adet fiyatı 8 ile 10 lira içinde değişiyor. Yaklaşık olarak ülkemizde 60 milyon adet üretim var. Bunun 40 milyon adedi Alanya’da gerçekleşmektedir.” sözlerini kullandı.

Okumaya devam et...