VAN VALİSİ BİLMEZ: DÜN SURİYE, AFGANİSTAN, BUGÜN UKRAYNA’DA GÖÇ DRAMINI GÖRÜYORUZ

Nilosa

Global Mod
Global Mod
VAN VALİSİ BİLMEZ: DÜN SURİYE, AFGANİSTAN, BUGÜN UKRAYNA’DA GÖÇ DRAMINI GÖRÜYORUZ
VAN (DHA) – VAN’ da 8 Mart Dünya Bayanlar Günü niçiniyle göçmen bayanlara verilen yemek programında konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mehmet Emin Bilmez, “Dün Suriye’de Afganistan’da bugün tıpkı göç dramını Ukrayna’da görmekteyiz. hiç bir niye savaşları legal kılamaz. Bugün dünyanın savaşların olmadığı çocukların ölmediği, yetim kalmadığı, bayanların dul kalmadığı bir dünyayı daima birlikte inşa edebileceğimize inanıyoruz” dedi.

Van Büyükşehir Belediyesi Bayan ve Aile Daire Başkanlığı, Göç Vilayet Müdürlüğü, Aile ve Toplumsal Hizmetler Müdürlüğü tarafınca 8 Mart Dünya Bayanlar Günü niçiniyle kentteki göçmen bayanlara yönelik yemek programı düzenlendi. Edremit ilçesinde Büyükşehir Toplumsal Tesisleri’nde düzenlenen programa epey sayıda göçmen bayan ve çocukları katıldı. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, “Maalesef bugün dünyanın dört bir yanında yaşanan savaşlardan dolayı konutunu yurdunu terk etmek zorunda kalan milyonlarca aileye şahitlik etmekteyiz. Bu göç yolunda insanlığı utandıracak seviyede acıların dramların yaşandığını görüyoruz. Bütün insanlığı el ele verip bu acıları daima bir arada paylaşmamız gerekiyor. Kurucu başkanımız, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarken ‘yurtta sulh dünyada sulh’ düsturuyla hareket etti. Biz Birleşmiş Milletler’in ve dünyadaki çağdaş gelişmiş ülkelerin isterlerse dünya barışının hâkim kılınabilineceğine inanıyoruz. O dünya barışı tesis edilebilseydi bugün Afganistan’dan, İran’dan, Suriye’den, Irak’tan sizler memleketinizi terk etmek zorunda kalmayacaktınız. İnşallah bundan daha sonra dünyada göçlerin savaşların hiç olmadığı günler de gelecek” dedi.

‘DÜN SURİYE’DE BUGÜN UKRAYNA’DA BU DRAMI GÖRMEKTEYİZ’

hiç bir sebebin savaşları yasal kılamayacağını da belirten Vali Bilmez, “Dün Suriye’de, Afganistan’da bugün birebir göç dramını Ukrayna’da görmekteyiz. hiç bir niye savaşları legal kılamaz. Bugün dünyada savaşların olmadığı, çocukların ölmediği, yetim kalmadığı, bayanların dul kalmadığı bir dünyayı daima birlikte inşa edebileceğimize inanıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Lideri ve bütün yetkilileri bunun için efor sarf etmektedir” dedi.

‘EN ÇOK GÖÇMEN BARINDIRAN ÜLKELERİN BAŞINDAYIZ’

Bugün dünyada en çok göçmen barındıran ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini de belirten Vali Bilmez, “Bugün tahminen de dünyada yurdundan, memleketinden edilmiş, en çok göçmen barındıran ülkelerin başında Türkiye geliyor. Bizim kültürümüzde muhacir ve ensar kültürü var. Ülkemizde olan her göçmenin kardeşimiz olduğu, onlara bakmanın bizim örfümüz adetimizin gereği olduğuna da inanıyoruz” dedi.

‘ÜLKEMİZİN KURALLARINA UYMALARINI İSTİYORUZ’

Türkiye’de bulunan sistemsiz göçmenlerin ülkemiz kurallarına da uymaları gerektiğini belirten Vali Bilmez, “Zor durumda olduklarını biliyoruz. Sorunlarını paylaşıyoruz. Aşımızı da yurdumuzu da konutumuzu de sizlerle paylaşıyoruz. Ancak sizden de ülkemizin nizamı, dirliği, birliği için konulmuş kurallara riayet etmenizi de bekliyoruz. Dileğimiz, temennimiz, her insanın itimat ortasında ekmeğini kazanacak biçimde doğduğu topraklarda yaşamasıdır. 8 Mart Dünya Bayanlar Günü niçiniyle buradaki bütün bayanlarımızın bütün dünya bayanlarının gününü kutluyorum” diye konuştu.

Bayan Aile Hizmetleri Daire Lideri Selma Biçek ise, “Hepiniz bizim için toplumsal statü, din, lisan, ırk ayrımı yapmadan fazlaca özel ve değerlisiniz. Yalnızca bugün değil, her vakit yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyorum.8 Mart dünya Bayanlar Günü’nüzü kutluyorum” diye konuştu.

Demirören Haber Ajansı – Aktüel
Alıntıdır