Tüp mide ameliyatları ile kiloya bağlı hastalıklardan kurtuldular

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Tüp mide ameliyatları ile kiloya bağlı hastalıklardan kurtuldular
VAN (AA) – Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezinde geçen yıl ocak ayından bu yana “tüp mide ameliyatı” olan yaklaşık 300 kişi, hem çok kilolarından tıpkı vakitte obeziteye bağlı şeker, kolesterol, tansiyon üzere şikayetlerinden kurtuldu.

Van‘ın yanı sıra etraf vilayetlerden ve komşu ülkelerden gelen hastalara hizmet veren YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezinde, gösterdikleri uğraş ve uyguladıkları diyetlere karşın kilo veremeyen yaklaşık 300 bireye “tüp mide ameliyatı” yapıldı.

Kiloları niçiniyle hareket etmekte zorlanan, ömür kaliteleri düşen obezite hastaları, gerçekleştirilen başarılı ameliyatlar yardımıyla kısa müddette kilo vermeye başladı.

Bu sayede obeziteye bağlı şeker, kolesterol, tansiyon üzere şikayetlerinden de kurtulan hastaların hayat kaliteleri de verdikleri kilolar yardımıyla arttı.

“Oturup kalkmakta zorlanıyordum”

İpekyolu ilçesinde oturan, 2 çocuk annesi 36 yaşındaki Eda Karatekin, AA muhabirine, tüp mide ameliyatı ve uyguladığı diyetle 44 kilo vermeyi başardığını anlattı.

Kiloları niçiniyle nefes alma, hareket etme konusunda kuvvetlik çektiğini aktaran Karatekin, şöyleki konuştu:

“Aşırı kilolarımdan şikayetçiydim. Sıhhat problemlerim başlamıştı. Van’da bu biçimde bir sıhhat hizmetinin verildiğini duydum. Geçen yıl ameliyat oldum. Yüz kiloyla ameliyata girdim ve şu ana kadar 44 kilo verdim. ömrümde epey şey değişti. Hareket etmekte, oturup kalkmakta zorlanıyordum. Bu problemlerim bitti, fazlaca yeterliyim. Çocuklarımla daha rahat ilgilenebiliyorum ve memnunum.”

Obezite insan sıhhatini tehdit ediyor”

Hastane başhekimi Ümit Haluk İliklerden ise obezitenin, bedende olağandışı yağ birikmesiyle seyreden ve tıbbi olarak kanıtlanmış bir hastalık olduğunu söylemiş oldu.

Merkezlerinde yapılan tüp mide ameliyatı ve uygulanan diyetle birfazlaca hastanın fazla kilolarından kurtulduğunu belirten İliklerden, şunları kaydetti:

“Hareketsizlik, kentleşme ve fast food yiyecek tüketiminin artmasıyla görülen obezite. insan sıhhatini tehdit ediyor. Obezite hastalarını evvela cerrahi dışı yollarla kıymetlendiriyoruz. Hastaların sağlıklı bir biçimde kilo vermelerini amaçlıyoruz. Meditasyonla iyileşmeyenler, tüm tedavi biçimlerine karşın kilo veremeyenler, şeker ve tansiyon hastaları, kas iskelet rahatsızlıkları bulunanlar, fazla kilodan dolayı nefes darlığı yaşayanlar, kalp yetmezliği bulunan hastalar alanında uzman ve deneyimli hekimlerin uyguladığı cerrahi yol ve uygulanan diyetle fazla kilolarından kurtuluyor. Ameliyatlar psikiyatrist, endokrinolog ve öteki uzmanların nezaretinde ve onayıyla yapılıyor. Hem yurt ortasından birebir vakitte Irak ve İran’dan epey sayıda hastaya sıhhat hizmeti veriyoruz.”

“Fazla kalorili besinlerden olabildiğince uzak durun”

Sistemsiz beslenme ve hareketsizlik niçiniyle obezitenin dünyada ve Türkiye’de son senelerda arttığını vurgulayan Kızıltan, “Obezite çağımızın bir hastalığı ve giderek artıyor. Her vakit kilo almanın epeyce kolay, kilo vermenin epeyce güç olduğunu söylüyorum. Yediğimiz besinlerin hepsi yüksek kalorili. Hareketlerimiz kısıtlı. Aldığımız fazla kalori yağ olarak depolanıyor. Merkezimize Irak, İran ve Azerbaycan’dan ve biroldukca vilayetten hastalar başvuruyor. Vatandaşlara yüksek kalorili besinlerden olabildiğince uzak durmalarını ve hareketli bir ömür sürdürmelerini tavsiye ediyorum.” diye konuştu.

AA / Emre Ilıkan – Yeni
Alıntıdır