Selvi: Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu, geri adım atmak zorunda kaldılar

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Selvi: Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu, geri adım atmak zorunda kaldılar
Hürriyet gazetesi müellifi Abdulkadir Selvi, ‘Kılıçdaroğlu, son anda vazgeçer mi?’ başlıklı yazısında cumhurbaşkanı adaylığı konusunda son günlerin bir manada ‘siyasi mıntıka temizliği’ formunda geçtiğini söylemiş oldu.

“Favori cumhurbaşkanı adayları olarak gösterilen Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu, geri adım atmak zorunda kaldılar. Meral Akşener, cumhurbaşkanı adayı olmadığını, başbakanlığa talip olduğunu deklare etti” diyen Selvi, bu gelişmelerin CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun adaylığı için önündeki tüm mahzurların kalktığı halinde yorumlandığını anlattı.

Selvi, Kılıçdaroğlu’nun isminin 10 ay evvel cumhurbaşkanı adaylığı için geçmediğini vurgulayarak “Hatta sohbetlerimizde de parti genel liderlerinin aday bulunmasına sıcak bakmadığını söz ediyordu. Bunu deklare etti da. Parti önderlerinin yalnızca kendi partisinin ya da ittifakın bir kısmının oyunu alabileceğine, lakin kucaklayıcı bir ismin daha yanlışsız olduğuna işaret ederdi. Belediye liderlerinin da bir periyot daha hizmet etmesi gerektiğini savunurdu. Aklını cumhurbaşkanı adaylığına takan belediye liderinin verimli olamayacağını söylerdi” diye yazdı.

“Ama ne vakit ki Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayı olmaya karar verdi, denklem değişti. Daima söylüyorum, Kılıçdaroğlu’nu hafifçee almayın diye” sözünü kullanan Selvi, şöyleki devam etti:

“7 Aralık 2020 tarihi bir dönüm noktası oldu. Bütçe görüşmeleri sırasında AK Parti milletvekillerinin sataşması üzerine, ‘Cumhurbaşkanı adayı olmadığımı size kim söylemiş oldu?’ çıkışını yaptı. CHP önderi o günden bu yana yaptığı atılımlarla evvel Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nu minder dışına itti, daha sonra Akşener’in aday olmayacağını açıklamasını sağladı. Akşener için geçerli değil lakin İmamoğlu ve Yavaş’ın adaylığının son ana kadar masada olduğunu düşünenlerdenim.

‘Karar anı’

kimi vakit, kazandığınızı düşündüğünüz anda kaybetmiş olursunuz. Kılıçdaroğlu için de tıpkı durum geçerli. Siz, cumhurbaşkanı adayı olarak ortaya çıkınca anketlerde sizi fersah fersah geçen Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu, geri adım atmak zorunda kalmış. Sizin isminize fedakârlık yapıp önünüzü tıkamamış. Millet İttifakı ortağınız Akşener, cumhurbaşkanı adayı olmayacağını ilan etmiş. Sizin adaylığınızın önünde hiç bir sorun kalmamış. Her şey bir sonucunıza kalmış. ‘Cumhurbaşkanı adayıyım’ söylemiş olduğiniz zamsan sizi engelleyecek bir şey yok.

’10 puanlık soru’

Lakin epeyce kıymetli bir şey var. Favori gösterilen isimler fedakârlık yapıp sizin lehinize çekildiği biçimde siz aday olmuşsunuz lakin seçimler Erdoğan’ın yeni bir zaferi ile sonuçlanmış. Bu nasıl ağır bir yük.

Tarihe, Ekrem İmamoğlu ya da Mansur Yavaş’la ya da bir üçüncü isimle kazanılabilecek bir seçimi siyasi hırsları uğruna kaybettiren bir önder olarak geçmişsiniz. Karar anı geldiğinde Kılıçdaroğlu’nun en epeyce bu noktaya takılacağından kuşkum yok.”
Alıntıdır