Metiner: Belediye liderleriyle ilgili iki şeyi yanlış buluyorum

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Metiner: Belediye liderleriyle ilgili iki şeyi yanlış buluyorum
Yeni Şafak muharriri ve eski AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, ‘Siyasetin ekseni kaymamalı… Belediye liderleri farklı olmalı’ başlıklı yazısında belediye liderleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Düşmanlıktan nemalananların barıştan hoşlanmadıklarını söz eden Metiner, “Memleketime babamın rahatsızlığı için gittiğimde lokal seçim sürecinde en sert siyasi tartışmaları yürüttüğümüz belediye liderini ziyarete gittiğimde gördüm ki düşmanlıktan beslenenler üzücü biçimde rahatsızlık duydular. Tarafgirliğin düşmanlığa evrilmesi ne kadar da kötü! Partisi farklı bile olsa o girdiği seçimi kazanmıştı. ötürüsıyla artık her insanın belediye başkanıydı” dedi.

Metiner, “Şuna inanırım: Belediye liderleri seçildikten daha sonra her insanın başkanlarıdırlar. Belediye liderlerine hürmet, halkın iradesine hürmetin gereğidir” sözüne yer verdiği yazısına şu biçimde devam etti:

“İki şeyi yanlış bulurum:

1- Belediye liderleri seçildikten daha sonra particilik yapmaya devam ederlerse yanlış yaparlar. Partili aidiyetleri devam etse bile herkesi kendinden bilen ve herkese şartsız hizmeti temel alan bir idare anlayışına sahip olmalıdırlar. Belediyeler politik merkezler değil, lokal topluluğa hizmetin üssü olmalıdır.

2- Belediye liderlerini partilerinden dolayı cezalandırmaya kalkışan, onların hizmet yapmalarını engelleyen iktidar anlayışı yanlıştır. Kendi partine mensup olmadığı için bir belediye liderini cezalandırmaya kalkışmak, mahallî topluluğu hizmetten mahrum bırakmak manasına gelir ki bu hür iradeye hürmetle uyuşmaz.

Seçim meydanında söylenen kelamlar orada bırakılmalı. Keşke kırıcı ve kıyıcı bir lisan seçim sürecinde de hiç kullanılmasa ancak seçimin tabiatı gereği bu mümkün olmasa bile hiç değilse süreç tamamlandığında o kelamların tümü geride bırakılsa diyorum.

Biliyorum bu zordur fakat imkansız değildir. Yerelde kuvvetlilerin üzerinden kendilerine iktidar alanı oluşturmak isteyen cüceler bu düşmanlığı ve kutuplaştırmayı sürdürmek isterler. Bunun bedelini de ne yazık ki halk çeker.”
Alıntıdır