İmamoğlu: Tek konsantrasyonum İstanbul’a epeyce kıymetli hizmet yapan büyükşehir belediye lideri olmak

Nilosa

Global Mod
Global Mod
İmamoğlu: Tek konsantrasyonum İstanbul’a epeyce kıymetli hizmet yapan büyükşehir belediye lideri olmak
İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, bugün akşam saatlerinden havayolu ile memleketi Trabzon’a geldi. Havalimanında partililer tarafınca karşılanan İmamoğlu, sonrasındasında bir otelde basın mensupları ve partililerle buluştu.

‘Türkiye’mizin bir dönüşüme muhtaçlığı vardır’

görüşmede basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İmamoğlu, “İstanbul’u bırakıp Cumhurbaşkanlığına aday olacak mısınız?” sorusu üzerine, “Tek konsantrasyonum İstanbul’a fazlaca değerli hizmet yapan büyükşehir belediye lideri olmak” dedi.

Türkiye’nin bir dönüşüme muhtaçlığı olduğunu kaydeden İmamoğlu, “Siyasi önderler yorumlarını yapar, yollarını çizer, istikametlerini ortaya koyar. şüphesiz bizim duyduğumuz ve dinlediğimiz 2 değerli ses vardır. Bir tanesi CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve bir tanesi de ÂLÂ Parti Genel Lideri Meral Akşener. Süreci onlar yönetiyorlar. Türkiye’mizin bir dönüşüme muhtaçlığı vardır. Dün bile İstanbul’da yaşadıklarımız bunun işaretidir. Lokomotif iki siyasi parti misyonunu en yeterli biçimde yapmaktadır. Bizimde şu an bir bakılırsavimiz var dünyanın en hoş kenti, Avrupa’nın en büyük kenti olan İstanbul’a hizmet etmek. 16 milyonun belediye lideriyim. Trabzon’un yetiştirdiği birinci İstanbul belediye başkanıyım” dedi.

‘Valimizin vereceği sonucun daha sonrasında kamuoyunu bilgilendiririm’

“İstanbul Büyükada’daki Kent Çizgileri Vapur İskelesi’nde bulunan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Adalar İlçe Temsilciliği’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafınca tahliye edilmek istenmesiyle” ilgili soru üzerine İmamoğlu, süreci takip ettiğini belirterek, “Bugün Valilikte görüşmeler yapıldı. İstanbul Valisi ile yüz yüze görüşmemiz oldu. Bu görüşmemizde hukukun masada görüşülmesi fikrine karar verdik. Hukukun görüşülmesi ismine benim temsilcilerimde bakılırsavlendirilen vali yardımcısı ve vali temsilcileri toplantı yaptılar. Toplantının kararı bana iletildi. Toplantının kararı gereği İstanbul Valimiz Ali Yerlikaya’nın beni arayacağını iletildi. Nezaketen sayın Valimizin beni arayana kadar basına bir bilgi vermeyi uygun görmüyorum. Valimizin vereceği sonucun daha sonrasında kamuoyunu bilgilendiririm. Şu an beklemedeyim” biçiminde konuştu.

‘Taksilerde kestirim edemeyeceğiniz, aklınızın almayacağı bir rant alanı oluşmuş durumda’

İstanbul’da taksi hizmetlerinin kalitesiz olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “İstanbul’da yaşanan biroldukça olumsuzluğun tahminen de en sıradaki örneklerinden biri de taksi sıkıntıdır. İstanbul’da dünyanın metropolleri içinde kişi başı en az taksi düşen sayıya sahibiz. Bunun derhal düzeltilmesi lazım. Net söz edeyim dünyanın pek yeteri kadar kentini gezmiş bir belediye lideri olarak tahminen de en kalitesiz taksi hizmetlerinden biri İstanbul’da var. Bunun düzelmesi için hem sayı artışına hem hizmet sistemi oluşturulmasına muhtaçlık var. Biz 5 bin taksi ek yapılmasını öngördük. Raporlarda bu var. Şu anda UKOME’de iktidar ismine ret oyu veren kişi bu sayının artması noktasında 2017’de yayınlanan rapora imza atan İstanbul Büyükşehir ismine yetkili kişi. Tıpkı kişi iktidar ismine ret veriyor. Biz bu 5 bin taksiyi satmıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak işletmeyi taahhüt ediyoruz. Kaliteli işleteceğiz. Taksici esnafını gelir ve çalışma saati açısından keyifli edeceğiz. Tıpkı sistemin öteki taksilerde de olmasını istiyoruz. İddia edemeyeceğiniz, aklınız almayacağı bir rant alanı oluşmuş durumda. Bu sistem pandemi daha sonrası artışla bizim nazaranv aldığınız günden bugüne neredeyse yüzde 100 plaka fiyatı artmış durumda. Plaka bedeli 3 milyonun üzerinde. Taksinin bedeli 200 bin lira bile değil. Ne yazık ki kiralayan hizmet veren esnaf güç durumda para kazanamıyor. Plaka sahibi takır takır fahiş fiyatlarla kirasını alıyor. bir daha o plaka sahibi yatırımcı bir avuç insan satarsan ‘evet’ deriz, lakin kiralamana karşıyız. Bu rant ayağını İstanbul’da çıkar odaklı kurulan bir avuç insanın gayretini bertaraf edeceğiz. Lakin bugün lakin yarın fazlaca yakın vakitte bunu goreceksiniz” sözlerini kullandı.

‘Kurduğum ya da kuracağım her alakayı ki derecesini de ben bilirim, ben planlarım’

Bir basın mensubunun “HDP ile sıcak ilgileriniz var. Trabzon’un HDP ile ilgileri sıcak değil. Bu alakanızı Trabzon sosyolojisi ile nasıl bağlaştırabiliyorsunuz?” biçimindeki sorusu üzerine İmamoğlu, hiç bir bağının siyasi karşılığı olmadığını belirterek, şöyleki karşılık verdi:

“Sizin varsayım ettiğiniz durumda değil. Kurduğum ya da kuracağım her bağlantıyı ki derecesini de ben bilirim, ben planlarım. İnsani bir münasebet niye sıcak geldi onu bilemem. Kurumsal münasebetlerin tek kuralı vardır. Vatanımızın ve milletimizin birliği, birlikteliği, bütünlüğü bayrağımızın dimdik ayakta duruşu. 84 milyon insanımız duruşu tek bir adedinin bile hukuksuzluğa uğramayacağı bir ülke var etme konusuna katkı sunmakla alakalıdır. hiç bir münasebetimin siyasi karşılığı yoktur. Bugüne kadar popülizm ile siyaset yapmadım. Birilerinin suyuna giderek de siyaset yapmadım. İnandığım direkt da vazgeçmedim. Bütün haksızlığa karşın annemin ve babamın bana verdiği ahlaklı dilimi hiç bozmadım. Bu tarafımla bilinmemi isterim. Kanunen ülkenin siyasi partisi olan ve TBMM’yi dahi yöneten, bireyi olan bir siyasi parti ile yaptığım makul siyasi görüşmelerin Trabzon kentinde vatanını milletini bayrağını sevenlerin garibine gitmeyeceğini düşünüyorum.”
Alıntıdır