Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faizle bir arada enflasyon da düşecek

Beykozlu

New member
CNN Türk – Kanal D ortak yayınına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fulya Kalfa moderatörlüğünde gazeteciler Ahmet Hakan, Hande Fırat, Abdulkadir Selvi ve Zafer Şahin’in sorularını yanıtladı.

“Bu yüzyıl, Türkiye yüzyılı olacak”

Asgari fiyat ile faiz ve enflasyona yönelik soruya Erdoğan şu cevabı verdi:

“Ben net söyleyeyim, inşallah bu yüzyıl ismini koyuyorum, Türkiye yüzyılı olacak. Dünyada kurallar ne getiriyor ne gdolayıyor, Avrupa’da, ABD’de durum nedir görüyorsunuz. Türkiye bu düşünceleri yaşamadı, hayatıyor. güçlü endüstrinin yanısıra turizm dalı de tesirli oldu. 2022 yılı global büyüme iddiaları dünyada daima aşağı gerçek güncelleniyor. Fakat buna karşın Türkiye iktisat modelimiz büyümenin devamını ispat ediyor. Bu kapsamda büyümenin yüzde 5 düzeyinde gerçekleşmesini öngörüyoruz 2022’de. Daha yeterlisi olacak.”

Faizle birlikte enflasyon da inecek

Ocak’tan itibaren bunun emarelerini hayli rahat bakılırsaceğiz. Ben enflasyondan evvel faize bakıyorum. Biz faiz oranını yüzde 12’ye indirdik. Buradan yatırımcılara sesleniyorum. Bundan daha sonra üst çıkmak yok, daha aşağı inecek ve enflasyonu da baskılayarak aşağı indirecek. Bir yatırımcı yapacağı yatırımda düşük faiz arar. Düşük faizle yatırımını yap, ülkenin büyümesine katkı sağla. Yatırım, istihdam, ihracat, üretim, cari harcama noktasındaki büyümeyi dilek ettiğimiz istikamete getirmek istiyoruz. Yılbaşından itibaren sonuçlarıni almaya başlayacağız.

“Aralık ayında minimum fiyatı yeniden değerlendireceğiz”

“Şu ana kadar yapmış olduğumuz tespit sayılarından daha sonra, Aralık’ta yine kıymetlendirme yapıp yeni bir adımı yıl sonu prestijiyle atacağız. Yeni yıla epeyce daha farklı ve kuvvetli biçimde gireceğiz. Çalışanlarımızın hayat pahalılığı karşısında sıkıntı durumda kalmasını engellemek bizim için en kıymetli şey.”

Okumaya devam et...